Türban yasağının geçmişi

 Üniversitelerde ilk türban eylemi nerede yapıldı... Türbanıyla derslere girmek isteyen öğrenci kim? Türban ne zaman hangi gerekçeyle yasaklandı? Peki, Turgut Özal ve Kenan Evren 'türban' yasağında nasıl rol aldı? İşte cevaplar:

Üniversitelerde ilk türban eylemi 1967’de A.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde yaşandı.


Türbanıyla derslere girmek isteyen Hatice Babacan üniversiteden atıldı.

1982’de kıyafet genelgesiyle türbanı yasaklayan YÖK, 1984’te bu yasağı kaldırdı. Ancak 1987’de ’disiplin suçu’ denilerek yasaklandı.

Özal Hükümeti’nin, türbanı serbest bırakmak amacıyla YÖK Yasası’nda yaptığı değişiklik veto edildi. Özal hükümeti 1988’de 2. yasa değişikliğini çıkardı.

Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi, 1989’da iptal etti.

1990’da türbana izin veren 3’üncü kanunu çıkarıldı.

SHP Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Reddedildi.

Prof. Kemal Gürüz’ün YÖK Başkanlığı’nda, 15 Eylül 1997’de bir genelgeyle türbanlı öğrencilerin okullara alınması yasaklandı.Peki genel olarak kim bu yasağın savunucuları. Kim bu insanlar, hangi ideolojideler, hangi tarihi partimizi istismar ederek bu zulmü yapıyorlar. Yukarıdaki tarihte olduğu gibi, şekil A-video -1;video

Ve kendilerine göre vaaz verenler, türban hakkında herhangi bir "ANLAMIYORUM!" serzenişi olanlar, türbanı Atatürk karşıtlığı olarak lanse etmeye, medayada Atatürk karşıtı tesettürlü provokasyonculara inanlar, ne örtüsü bu diyenler için, türban nedir, ne değildir? Herkes ama herkes üşenmeden izlemeli;

Tesettür farzdır: Video -2

video

Kaynak için tıklayın
Konu hakkında daha fazla detay için tıklayın

Yorumlar (1)

Kartal Bulutsusu

7 Ağustos 2013 03:03

Osmanlıda türban yok, türbanı virüs gibi cemaatler ve yobaz hocalar yaydı. Türki cumhuriyetlere bakın azerbaycan, kazakistan, özbekistan, tacekistan, hatta bosnaya bakın türban yok. türbanı türkiyeye virüs gibi batı ve abdnin cemaatlere yaptığı milyarlarca dolarla yaydılar. Türban yayılmasa zaten yasak olmazdı.

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.