3D gözlük yapımı

İnternette gezinirken bir makale buldum. Hoşuma gitti. Sizinle ve okuyucularımızla paylaşmak istedim.
Gözlük resim kalıbı olan Acrobat Reader dosyasını yazıcıdan bastırın...

Her parçayı ayrı ayrı kesin. Bu parçaların göz kısımlarını çıkarın. Açılan boşluklar için sol göze mavi (bendeki gözlükte açık sarı-yeşil) renkli tonu, sağ göze de kırmızı tonu gelecek şekilde kalın jelatin yerleştirin. Bu jelatinleri kırtasiyelerden bulabilirsiniz.

Sayfanın altında ikinci gözlük sandığınız  parçaları jelatin yapıştırdığınız parçaların tam üstüne gelecek şekilde yapıştırın. Kulak tutacak sapları da karşılıklı yapıştırdıktan sonra ön kısma sabitleyin. Evet, 3D gözlüğünüz hazır!

Yapılışı:
Avatar gibi filmleri ya da youtube'deki 3D videoları ve internetteki 3D resimleri görmek için bu gözlüğe ihtiyacınız var.Bu gözlüğü evde kendi imkanlarınızla yapabilirsiniz.

İlk olarak bir kırtasiyeye koşup şeffaf plastik + a4 kağıt (180 gr olması daha iyi olur) kalın.

Faber Castel Cd kalemi kırmızı ve mavi (reklam yapmak için değil ben bu kalemlerle yaptım diğerleri ile nasıl olur bilemiyorum) + maket bıçak alıyoruz.

Sizin için hazırladığım a4 gözlük modelini indirip yazıcıdan çıktı alıyoruz.

Maket bıçağı ile gözlük kalıbını kesiyoruz ( kalıp 2 gözlük için değildir 1 gözlük içindir)

Model ( Aşağıdaki resmi üstüne tıkladıktan sonra kaydedin ve yazıcıdan çıkartın) ;


Üsteki resmi kaydetip yazıcıdan çıkartın.

Şimdi en önemli yere geliyoruz. gözlüğümüzün camı için kırmızı ve mavi ekranları oluşturmak. Kırmızı kalemle plastiği boyuyoruz. boyarken dikkat edelim. boyadığımız yerin üstünden geçip kırmızı rengi yoğunlaştırmamaya dikkat!Dikkatli ve hızlı bir şekilde plastiği boyuyoruz.Mavi kalemle aynı işlemi tekrarlıyoruz. Daha soran gözlüğümüzün sol ekranına kırmızı sağ ekranına mavi plastiği yapıştırıyoruz. ( renklerin yerini karıştırmayın yoksa 3d resimleri ve videoları göremezsiniz)

İkinci kestiğimiz gözlük kalıbını üzerine yapıştırıp güzel bir 3d gözlük elde etmiş olacağız:)

Yapmış olduğunuz gözlükle aşağıdaki resme bakalım resmi 3d olarak görebiliyorsanız her şey tamamdır.Yorumlar (5)

Atakan Kandemir

22 Kasım 2010 10:39

yasal dosyalarını rapidshare vb. dosya paylaşım siteleri yerine, windowslive skydrive'a yüklersen daha güzel olur furkancım. silinme ihtimali olmaz dosyanın...

Furkan ÖZDEN

22 Kasım 2010 13:52

Tamamdır. Linkteki dosyanın içeriğini konuya ekledim.

Atakan Kandemir

22 Kasım 2010 14:05

süper olmuş ;) boş bir zamanımda yemin olsun deniycem, ama 3d gözlükle bir şey göremedik, başımızı döndürdü falan diye çok şikayet var... el yapımlarını bırak, dergilerin verdikleri dahi dandik oluyormuş.

hiç 3d gözlük var mı evinde, denedin mi furkan?

Furkan ÖZDEN

22 Kasım 2010 15:11

Ya bi kere almaya kalkıştım. nVidia'nın 3d gözlüğü vardı TeknoSa'da. Çok manyak duruyodu. Denemelik taktım. Para yetmedi :D 150 tl :(

Atakan Kandemir

23 Kasım 2010 15:21

150 tl mi, ebay de en bahalısı 30 dolar falan........ bu kartonlar 1 dolar, biraz iyileri 7 dolar falan... chuck dizisinin 3d gözşlükleri 15 dolar... o civarda, yurtdışından sipariş etmek lazım, kargo masraflarıyla bile türkiye nin 3 te 1 fiyatına alırsın

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.