Blog yazarlarına 15 ipucu

Özgür Klavye yazarları için, burada ve kendi bloglarında yazdıkları yazılara daha çok okuyucu çekmek ve içeriği zevkli ve okunabilir kılmak için birkaç ipucu. Görelim neymiş ne değilmiş iyi yazı yazmak;

1-  Kopyala yapıştır yazılardan sakınmak birinci kuralımız.

2- Yazacağınız konu hakkında ön araştırma yaparak önce kendinizi bilgilendirmelisiniz. Daha sonra bunu akıcı, sıkmayan, mümkün olduğu kadar lafı dolandırmayan, kısa bir şekilde yazıya dökmelisiniz. Sıradan konular yazmamak da okuyucularınızın sıkılmamaları için önemli.

3- Yazılarınızı yazarken aralarda boşluklar bırakıp paragraflar oluşturmalısınız. Bunu yaparken de alakasız yerlerden yazınızı bölmemelisiniz. Bu şekilde yazınızın sonuna kadar okunmasını sağlayabilirsiniz.

4- Yazınız elverişliyse maddeler halinde bir blog yazısı yazmanız tavsiye edilir. Zira böyle yazılar çok tutulur, yayılması kolay olur.

5- Yazınıza mutlaka güzel bir başlık seçin. Başlığınız sıradan olmasın ama aynı zamanda yazınızla ilgili okuyucuya ipucu da versin.

6- Yazılarınızı mutlaka ilgili anahtar kelimelerle etiketleyin. 5-7 arası etiket sayısı idealdir. Daha fazlası sizin açınızdan zaman kaybından başka birşey değildir. Unutmayın; ancak etiketler ile yazılarınızı kategorize edilebilir ve Google arama sonuçlarında avantaj da sağlayabilirsiniz.

7- Yazılarınıza çocuk bahçesi gibi bolca " :D :)) :) ;)) :O :P " vb işaretleri koymamanız yazınızın kalitesi açısından önemlidir. Siz hiç bir haberin manşetinin  "ENDONEZYA'DA  DEPREM :(((" şeklinde atıldığını gördünüz mü?

8- Kelimelerinizi msn diliyle yazmayın. "Bilmyrm, nasl olcekk, haggatten, bi bilsem, seni seviyrm.., herkeze bnden çayyy!!" şeklinde değil  " Bilmiyorum, nasıl olacak, hakikaten, bir bilsem, seni seviyorum..., herkese benden çay!.. " şeklinde imla kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat ederek yazmalısınız.

9- Bir şey, hiçbir şey, her şey, birtakım, veya, ya da,  birkaç gibi kelimelerin yazılışına dikkat edilmeli. Hatırlanamıyorsa yazılışları google amcadan yardım alınmalı, doğru yazılmalı.

10- "de, da, ki" gibi bağlaçların ayrı yazıldığına dikkat etmek önemli. Bu ayrımı yaparken;

* Ayrı yazılan bağlaç olan "de, da" cümleden çıkarıldığında anlam bozulmaz. Fakat bağlaç olmayan, bulunma anlamı katan "-de, -da" bitişik yazılır ve cümleden çıkarılarak cümle yeniden okunduğunda cümlenin anlamında değişme olur.

örnek: " Ben de o da blog yazıyoruz. Yazılarımızı genellikle evde yazıyoruz."  gibi...

11- Yazılarınızı, yazınıza uygun resim, video, mp3 vb. içerikle zenginleştirin.

12- Yazılarınıza okuyucuya yardımcı olacak linkler ekleyin. Konuyla alakalı daha önce yazdığınız bir yazı var ise ona bir şekilde link verin. Bu yazınızın Google'da ilk sıralarda çıkmasına yardımcı olacaktır. Bkz: google amcam ne diyor?

13- Yazılarınıza eleştiri katın. Bu sizinle aynı fikirde ya da farklı kafa yapılarından insanların ilgisini ve yorumlarını kazanmanızı sağlayacaktır.

14- Yazılarınızın içinde, sonunda sorular sorun. Okuyucularınızın yorumlarını bu şekilde çekebilirsiniz. Bunu yaparken zoraki sorular sormayın, içtenlik ile yapın, okuyucuya sezdirmeyin.

15- Yazdığınız yazıları yayınlamadan önce 1 defa okuyun. Göreceksiniz ki doğru yazdığınızı zannettiğiniz halde yazınızda hatalarınız çıkacak. (İmladan noktalama işaretlerine, devrik cümlelerden eksik kelimelere...)


Yazdıkça bu 15 madde dışında yeni maddeler keşfedebilirsiniz. Yukarıda yazmaya çalıştıklarım olayın özüdür.

Keyifli bloglamalar dilerim...

Yorumlar (2)

Polyanna~

26 Kasım 2010 20:54

15- Yazdığınız yazıları yayınlamadan önce 1 defa okuyun. Göreceksiniz ki doğru yazdığınızı zannettiğiniz halde yazınızda hatalarınız çıkacak. (İmladan noktalama işaretlerine, devrik cümlelerden eksik kelimelere...)

En çok dikkat etmem gereken bu sanırım . Teşekkürler :)

Atakan Kandemir

29 Kasım 2010 16:59

evet, yazdığın zamanlar :)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.