Füze kalkanı nedir ve sistemi nasıl çalışır

Şu sıralar haberlerde sürekli duyuyoruz, NATO füze kalkanı diye. Bu bir proje ve hayata geçirilip geçirilmeyeceği kesin değil.

Geçirildiği takdirde amaç nato üyesi ülkeleri olası tehditlere karşı korumak. Nato üyesi ülkelerin çoğu batı ülkeleri olduğundan zaman zaman bu proje avrupayı doğuda ki tehditlerden koruyacak bir sistem oluşturmak şeklinde de açıklanıyor.

Sistem, tespit için kurulacak radarların yeri, kontrol üssünün ve füzelerin konuşlandığı yer olmak üzere kısımlara ayrılıyor. Sistemin kurulması için önerilen veya düşünülen ülkeler arasında Türkiye, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Romanya var. Polonya'da bu sistemin kurulmasını ileride sistemin geliştirilmesiyle Rusya ya karşı istihbarat toplanması vb. nedenlerle Rusya, Polanya da kurulması olası sistemi kendisine karşı  tehdit olarak görüyor. Bu yüzden sistemin Türkiye'ye kurulmasının en büyük destekçisi Rusya.

Amerika da kendi güvenliği ya da planları açısından önemli görüyor olmalı ki şu ana kadar 100 milyar dolara yakın bir parayı bu sisteme harcamış. Tehdit olarak da Kuzey Kore ve İran'ı telafuz etti bile.

Peki ya Türkiye açısından füze kalkanı ne demek?

Türkiye füze kalkanının İran gibi belirli bir ülkeyi hedef göstererek geliştirilmesine karşı. Nato üyesi dışındaki tüm ülkelerin birer tehdit olduğunun altını çizmeye çalışıyor.

Sistemin topladığı istihbarata (nereden hangi füze ne zaman kalkmış, ne mesafede, nereye güdümlenmiş vb.) NATO dışında ki ülkelerle, özellikle de İsrail ile paylaşılmaması. Bu konuda Obama ile Başbakan Erdoğan'ın görüşmesinde Obama paylaşılmayacağına dair söz verdi.

Ayrıca Türkiye toplanan istihbaratlardan haberi olmasını, kendi güvenliğiyle ilgili kararlarda sistemi kendisinin de devreye sokabilmesini istiyor.

Türkiye açısından dezavanatjı ne olabilir?

Füze kalkanı ile hava da imha edilecek füzelerin paçalarının serpinti halinde imha edildiği ülkenin üzerine düşecek olmasına henüz  bir çare bulunmuş değil. Özellikle atom bombası gibi kimyasal silahlarda bu füzenin havada imhasıda neredeyse ülkenin üzerine düşmesi kadar vereceği biyolojik bir zararı söz konusu. Bu sorunun da nasıl çözüleceği daha netleşmiş değil.

Peki füze savunma kalkanı sistemi nasıl çalışır?

Sistem radarlar ve uydu takibiyle havalanan füzelerin havada imha edilmesini amaçlıyor. Kısa menzillde PAC-3 (Patriot), orta menzil için THAAD, denizde kullanılmak üzere orta menzilde SM-3 füzeleri duruma göre kullanılacak. Bu füzelerin normal füzelerden tek farkı başlıkları. Başlıklarında herhangi bir patlayıcı madde yok. Tamamen hızından sahip olduğu kinetik enerjiyle tehdit olan füzeyi havada vurup parçalıyorlar. Yeni tamamen savunma amaçlı bir sistem.
Füze kalkanı desteklenmeli mi desteklenmemeli mi?

Projeye karşı duranlar füze kalkanı savunma sisteminin gerçekte faydalı olarak çalışabileceğinin henüz kanıtlanmadığını öne sürüyorlar.

Füze kalkanını destekleyenler ise sistemi överek kalkanın sadece çalışmakla kalmayıp, bir mermiyle, başka bir mermi üzerindeki lekeyi bile vurabileceğini iddia ediyorlar ve sistemin savaşları zorlaştıracağından uluslararası barışa önemli katkıları olacağına inanıyorlar.

Sonuç:

Füze kalkanı nedir, de değildir, teknik özellikleri, çalışma mantığını açıklamaya çalıştım. Bu projeyle ne yapılmaya çalışıldığını az çok kendiniz de anlayabilirsiniz. Ne kadar İran hedef değil denilse de bu projeyle Dünya ya yalnız başına kafa tutan İran'ın elinin kolunun bağlanmaya çalışıldığı aşikar...

//Ek video: Füze kalkanı nedir? Sistemin Türkiye'ye konuşlanması ne anlama geliyor? TV8 anlatımıyla;


video

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.