Garip ~

Bir öğrenci için bozuk para ne kadar önemlidir bilir misiniz ? :) Öğrencinin geçim kaynağı sayılır . Her öğrencinin brüt harçlığıyla net harçlığı farklıdır . Sabah uyanırsın . Hazırlanırsın . Birde bakarsın ki bozuk paran kalmamış . Doooğru anneye müracat :) . Bahane hazırdır . Anne otobüsçüler bütün parayı bozamıyorlar . Bu bahaneyle harçlığı rahatlıkla doğrultabilirsiniz . :)
Şuna hep hayret etmişimdir . Örneğin bir öğrenci ücreti 85 kuruş . 1 lira uzattığında genellikle 10 kuruş geri alırsın . 5 kuruşun hesabını yapmam diye düşünürsün . Oysa bir günde 100 öğrenci binse otobüse 5x100=500 den günde 5 lira yapar ki buda fazladan 5 kişi parasını daha aldığı anlamına gelir . Helali hoş olsun o ayrı . Ama farkettiyseniz hiç bir otobüsçü para üstü olarak 20 kuruş vermez :) Verse bile onunda düşüncesi aynıdır . 5 kuruşun hesabını yapmam . Oysa aynı hesapla oda hergün 5 lira kaybetmiş olurdu. 
Bu düşünce her zaman garibime gitmiştir . Sizlerle paylaşmak istedim . :)

Vicdanınız çok daha önemli 5 liradan . Bu yüzden size tavsiyem 5 kuruşun hesabını yapmamaya devam edin . Ve sayelerinde harçlığımızı doğrulttuğumuz otobüsçü amcalara teşekkürü bir borç bilirim . İyiki varlar :)

Yorumlar (5)

Atakan Kandemir

18 Kasım 2010 16:02

bu dediğin gölcük-ihsaniye arasında vb yerlerde geçerli polyanna :) istanbulda akbil sayesinde çocukların böyle bir lüxü yok. Hele aylık akbil yaptırmışsa babaları :))

Polyanna~

18 Kasım 2010 17:24

haklısın ama kantin içinde aynı şey geçerli bozamayabiliyorlar :) kısacası örnek farklı olsada bozuk paraya her zaman ihtiyaç var :)

Atakan Kandemir

18 Kasım 2010 18:12

baban battı desene polyanna :D kaçarı yok :)

Polyanna~

18 Kasım 2010 19:27

Bu zamana kadar batmadı çok şükür :)

Atakan Kandemir

18 Kasım 2010 20:23

:))

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.