Wikileaks belgelerini okuma adresi


Amerikan büyükelçiliklerinin ağlarına girerek gizli yazışmalarını ele geçiren Wikileaks son iki gündür bunları patır patır yayınlıyor. Dünyanın her yerinden, tüm amerikan elçiliklerinden gelen istihbarat niteliğinde gözlemler yazışmalarla ABD'ye aktarılmış.

Wikileaks in kurucusundan vs. bahsetmeyeceğim. Zaten yetirince orda burda okuyup duymuşsunuzdur.

Peki bu haberlerde okuduğunuz "istihbaratlar" ı haber kanalları WikiLeaks sitesinin neresinden okuyor. Nasıl ulaşıyor. Siz kendiniz direk nasıl okuyabilirsiniz?

Wikileaks in içinde Cable Viewer diye bir adres var. Oraya girdiğinizde sol tarafta yazışmalar, yazışmanın yapıldığı yere (Browse by origin), tarihe (Browse by creation date), yazının etiketine (Browse by tag), ya da gizlilik derecesine göre sınıflandırılmış halde (Browse by classification) kategorize edilmiş.

Örneğin; ABD Ankara büyükelçiliğinin gizli yazışmaları için  buraya girdikten sonra "origin" yazan kısımdan A harfine tıkladığınızda Ankara'yı seçerek okuyabilrsiniz. İstanbul için "I" harfinden girip okuyabilirsiniz. Şehirler ingilizce isimlere göre kategorize edilmiş (ingilizce WikiLeaks'te)...

Benim yorumum ise dışarıdan nasıl göründüğümüze bakabilmek için eşsiz ve tarafsız bir kaynak. Tayyip Erdoğan'a Amerikan ajanı bile diyenlerin, Amerika büyükelçiliği tarafından neden "bizden biri" falan diye tanımlanmayıp da "inatçı, mükemmeliyetçi" diye tanımlandığı ayrı bir ilgi çeken nokta.

Kendiniz okuyup kendiniz karar verin. İngilizceniz yok ise ya da çok azsa google translate den yardım alabilirsiniz. Wikileaks nedir bilgi almak için şuraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.