Seninki Kaç Santim ?

     "Seninki Kaç Cm?" kampanyası GreenPeace tarafından düzenlenmiş bir kampanyadır.Sizler için ilgimi çeken bu kampanyadan biraz bahsedeyim...

     Sosyal paylaşım sitelerinde duyduğum "Seninki Kaç Cm?" kampanyasını ilk gördüğümde biraz şaşırmıştım.İsim olarak farklı gelen, aklımda birçok farklı şey oluşmasına neden olan bu siteye bir bakmak istedim, ve tabii ki girdim [hiç birşey merakıma engel olamazdı :)]..Karşıma gelen resimlere, anlatımlara baktım tabii temel olarak tek bir şeyden bahsetse de inandırıcılığı bayağı fazlaydı.Zaten çevreci bir örgüt tarafından yapılması da bunun destekçisiydi..

Çalışma temel olarak küçük balıkların katledilmesinin, yenilerek yada yumurtlama döneminde avlanarak, önüne geçmeyi hedefliyor.Yaptıkları çalışmalar ile , pazarlarda ufak balık satanları uyarmak kampanya dahilinde tişört dağıtımı ve değişik duyurular, organize olanları da giderek arttırıyorlar..


Yani ufak balıklar candır, denizin canıdır..Nasıl ki yeni nesiller ,çocuklar ve gençler, yok olursa insan nesli tükenir ve belirli bir zaman içinde hiç insan kalmazsa aynı durum balıklar için de öyledir.Balıksız deniz düşünülemez ve düşünülmemelidir de...BOYUT ÖNEMLİDİR
Böyle devam ederse dünyadaki balık stokları 2050’de tükenecek. Büyük balıkların %90’ı çoktan yakalandı. Toplam balık stoklarının %60’ı çoktan bitti. Balıkların bittiği gün deniz yaşamı da bitecek.
Oysa hala zaman var. Büyük balıkların yüzde 10’u hala hayatta, balıkların yüzde 40’ı hala denizlerdeki ekosistemi beslemeye devam ediyor. Bugün yavru balık avını durdurabilirsek yarın herşeyi düzeltebiliriz.
Eyleme katılın! Tarım Bakanlığı’ndan yavru balık satışını engellemesini ve yasal balık boylarını düzenlemesini isteyin. Denizlerden vazgeçmeyin!

Ve unutmayalım ki hatadan dönmek için hiçbir zaman geç değildir, önemli olan yapılan hataları anlamaktır..


Kampanyanın kendi sitesi için : http://www.kacsantim.org

Not: Yazı tamamen Oğulcan Turhanlar'a aittir.Kendi blogları dahil tüm sitelerinde kullanılabilir..

Yorumlar (4)

Oğulcan Turhanlar

17 Aralık 2010 19:26

Tüm yorumlarınıza açığım, yazılarım yorumlarınız ve eleştirileriniz ile gelişir...

Atakan Kandemir

17 Aralık 2010 19:30

bu kampanyayı yapıyorlar da, balıkçıların küçük balık tutmamak için ne yapmaları gerektiğini de söylüyorlar mı?.. keşke tutulmasa ama bunun bir yolu yok...

Furkan ÖZDEN

17 Aralık 2010 20:12

Böyle kampanyayla felan olmaz bu işler, vereceksin para cezasını, sıkıyorsa uymasınlar. Dediğin gibi bunun reklamını Facebook'ta GreenPeace Akdeniz sayfasında gördüm (Telefondan). Resim olmadığı için değişik değişik şeyler geldi aklıma. Bilgisayardan girdim. Rahatladım.

Oğulcan Turhanlar

17 Aralık 2010 22:24

Ya tabii birşey yapmıyorlar belki de, ama sanalda eylem böyle olur bence. Yani sosyal paylaşımlarda resim değiştirmek de bir eylemdir.Bu kendi düşüncem.Zaten bu site bir imza kampanyası, katılan herkes imza atmış oluyor.Böylece birşeyler yaparken "Biz x Kişiyiz, X kadar insan bizi destekliyor" diye kanıt gösterilebiliyor.

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.