Zorunlu Anayasa Dersi


 Anayasa Nedir?

 Anayasa: Devletin temel kurumlarının nasıl işleyeceğini belirleyen, temel hak ve özgürlükleri güvence altına alan genel kabul görmüş yazılı ya da yazısız kurallardır.
 Ülkemizde anayasa malumunuz yazılıdır. Yüz yetmiş yedi (177) maddeden oluşmaktadır. Gelgelelim vatandaşın büyük çoğunluğu kuvvetle muhtemel bir kez dahi incele(ye)memiştir. Hukuk kurallarının en üst metni olan, temek hak ve özgürlüklerimizin yer aldığı anayasamızdan bihaber durumdayız. Anayasasını bilmeyen, hak ve ödev farkındalığı olmayan vatandaşa ne kadar "vatandaş" diyebiliriz bilemiyorum.

Halbuki siyaseti seven ve meraklısı olan bir milletiz. Yeri gelir kahvehanelerde, meydanlarda memleket kurtarırız. Fakat bu sevgi ve merakı anayasa bilgisiyle süslemeden ne siyasete katkıda bulunmak ne de gündemi takip edebilmek layıkıyla mümkün olmayacaktır.

 Anayasa hakkında fikir sahibi olabilmek yalnızca (kendi arzusuyla araştıranların dışında) üniversitelerin "ilgili" bölümlerinde verilen derslerle mümkün.

 Peki, Ne yapmalıyız?

 Benim tasavvurum: Orta öğretim kurumlarında (Lise) "zorunlu anayasa dersi" verilmesi gerekiyor. Anayasa dersi "en az" Trafik ve İlk Yardım, Sağlık Bilgisi gibi dersler kadar (kanaatimce çok daha) önemli. Bu genç insanlar lise öğrenimini tamamladıklarında seçme hakkını elde etmiş yaşa gelicekler. Bir rey (oy) hakkı ile seçimlere dahil olacak kişi devletin işleyişi, hakları, özgürlükleri ve ödevleri hususunda fikir sahibi olmalıdır. Aksi durum söz konusu olduğunda kişi hür iradesiyle analatik bir değerlendirme yapamayıp, kulaktan dolma/babadan duyma fikir kırıntılarıyla kanaat sahibi olacaktır.

 Ya diğerleri?

 Orta öğretim öğrenimini çoktan tamamlamış vatandaşların ise anayasa hususunda hassasiyetleri artırılmalıdır. Zaten önümüzdeki dönemde "Sivil Anayasa" gündemde olacağı için bu kolaylıkla sağlanabilecektir. Bu durumdaki vatandaşlar internet aracılığıyla ya da bir "Anayasa kitapçığı" temin ederek kolayca incelemeler yapabilirler.

*****

Tüm bunların dışında henüz taze bir yazarıyım "Özgür Klavye"nin.
Başlangıcı yaptım devamlı - verimli olması temennim...Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.