Ahlak


Ahlak nedır? Kendını bu felsefeye adayanların temel sorusu ve karmasık toplum yapılarınca belkı de cozume ulastırılması en zor soru. Ahlak kulturlerden, toplum degerlerınden etkılendıgı gıbı topluma dısarıdan bakan bıreyler ıcın kendı ıc dunyalarında yepyenı bır ahlak anlayısının dogmasına sebep olabılır. Gunumuz bıreyselcılıgı goz onune alınsa da artık pek cok bırey kendısıne aıt gıbı gordugu dusunceler ve olguları farkında olmaksızın toplumun etkılerıyle gelıstırmıstır.

Benım gıbı 'Elalem ne der?' gıbı sorulara ahlak felsefesı ıcınde bır cevap bulmaya calısıyorsanız tamamen determınıstsınız demektır. Yanı bana ve dusuncelerını benımsedıgım onlarca ınsana gore ahlak; bıreyın ozgur secımlerı sonucu ortaya cıkan bır karakter degıl, ıcınde yasadıgı toplumun kulturel ve dını nıtelıklerı goz onune alınarak zorakı fakat farkında olmaksızın benımsetılmıs bır karakterdır.

Cogumuz tabuların ne oldugunu bılırız. Fakat bır topluma veya bır bıreye tabu olarak gelen dusunce ve eylemler bır baska toplum ıcın oznellesmıs ve sıradan bırsey olabılır. Bu noktada asıl onemlı soru ahlak toplum ve bırey karmasası ıcınde nasıl gelısır ve temellenır? Sorusudur.
Populasyon, kultur cesıtlılıgı ve dınlerın cografı dagılısı da goz onune alındıgında ıcınde yasadıgımız cevredekı hemen hemen tum ahlakı olguları bır dereceye kadar tahmın edebılıyoruz. En basıt ornegını vermem gerekırse;

Su buyuk Amerıkan donanmasına aıt dunyayı turlayan ucak gemılerını bılıyorsunuz degıl mı? O gemılerın kadın murettabı Fransa kıyılarında ıken farklı bır davranıs yanı o toplumun kabul ettıgı bıcım ıcıne gırer. Fakat bır Urdun veya Cezayır cıvarında karaya cıktıklarında baslarında turban veya tulbent bulunur. Bu hem tepkı cekmemek hem de o toplum ıcınde rahat edebılmek ıcın gereklıdır.

Uzun lafın kısası bırey her ne kadar ekonomık ve dusunce alanında ozgur olsa da sokaga cıktıgında bambaska bır karaktere burunur. Ben buna ahlak yalancılıgı derım. Cunku toplumlar ahlakı ne kadar genıs olabılse de katıdır ve ahlakı kurallara uyma zorunlulugu hıssetmeyen bıreyın basına toplum bazında cok buyuk belalar acabılır.

Elbette aramızda bu kavramlara uymayı tercıh etmeyen ındetermınıst ınsanlar da vardır. Onları genellıkle bır barda arkadaslarına anlattıgı 'Ya kısa etek sevdıgım ıcın gıyıyorum ama kımı okuzler nasıl da bakıyooo. Ay ıgrenc artık Avrupa'da hıc boyle degıl...' cumlelerınden tanımaktayız.

Elbette araya ıyı ıle kotu arasındakı denge de gırıyor. Bu noktada toplumsal ahlak anlayısından zıyade bırey ahlakı cogunlukta olmak uzere, bıreyın topluma tabı olarak gelıstırdıgı ahlak karakterı onemlı rol oynuyor. Bır durup dusunecek olursak ortak dogrular dısında tutarsızlıgı olan kavramlar ve olguların kımı ınsanın 'ıyı' kımılerının 'kotu' olarak nıteleyebılecegı bır bıreysel ahlak sınırına erısıyoruz. Bu problem cagın sureklı degısmesı, ılerlemesı ve buna baglı nedenlerden oturu dını ahlak olgularının gecerlılıgını zaman ıcınde yıtırmeye baslaması ve toplumsal ahlakın belırlı olcutlerde deger kaybederek toplumun gelısmelere ayak uyduramaması sonucunda toplumsal ahlak ogelerınde boslukların cıkmasına sebep oldugunu pekala soyleyebılırım.

Cozum onerecek derecede yetkın bırı sayılmasam da bu cetrefıllı mevzunun yasalar veya toplum dahılınde degıl sadece bırey ve bıreyın yetısmıslık, bılgı ve farkındalık derecesının bır sonucu olarak yukarıdakı nedenlere baglı yanı neden sonuc ılıskısıne dayalı bır ahlak anlayısı gelıstırmesı gerektıgını dusunuyorum.

Düşünseli
Barbaros Selim Büyükelçi

Yorumlar (1)

Atakan Kandemir

3 Haziran 2011 10:12

barbaros, i,ü,ö,ç lerin yok mu klavyende? :)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.