Denge stres bilekliği işe yarıyor mu?

Sağda solda reklamını gördüğümüz bu denge, stress bileklikleri pek ilginizi çekmiyor biliyorum

Benim de çekmemişti. Ta ki dün bir bayram ziyaretinde karşılaştığım amcanın bu bileziği taktığını görene kadar.

Dedim nedir o kolundaki, ne işe yarar. Dedi stres bileziği...

Ön yargıyla yaklaşmak istemedim biraz araştırayım dedim ama başta bir uydurmacayla yaratılmış pazar gibi bir his verdi bana.
Az önce biraz araştırdım, kullanıcı yorumları okudum. Bilekliğin üreticisi "BALANCE" yani vücuda denge verdiği iddiasıyla satıyor bunları.

Hay Allah'ım... Nerden çıktı oğlum balance. Nerden çıktı denge... Kedimiyiz lan biz. Çok güzel denge sağlıyor diyor herif, sanırsın 3 yaşında çocuk yolda yürüyemiyor düşüyor.

Her neyse. Hani denge konusu tek başına satın almaya yetmez diye, ya da satın alanların enayiliklerini kendilerine yediremediklerinden "stres" kavramını da işe sokuyorlar. Hatta uyku olayını da çözüyormuş. Hemen bin bir hurafe.

Ünlüler de kullanıyorya, işin içine özentikte, psikolojik faktörlerde giriyor harbi. Zaten yorumlarda bir faydasını görmeyen ama bunu itiraf edemeyenler "iyi gibi geliyor, zaten aksesuar olarak almıştım" diye kıvırıyorlar bir de :)

Neyse fazla lafa gerek yok. Power balance bileklik, denge bilekliği, stress bilekliği, yok holigrofik yok silikon bileklik diye satılan şeylere itibar etmeyin bence. Neden mi?

ATV zahmet etmiş hazırlamış benim yerime :) Seyredin

Yorumlar (2)

Adsız

15 Eylül 2011 23:56

Placebo etkisi
Bileklik hakkında yapılan incelemeler ise, şirketi doğrular nitelikte. Mayo Clinic ve Bağımsız Araştırmacılar Grubu bilekliğin, 90’larda kullanılan stres bileziği gibi psikolojik güç verdiğini ve placebo etkisi yarattığını açıkladı. İngiltere’deki Cork Üniversitesi profesörü Dylan Evans da ‘Tanıtımı çok iyi yapılan bir ürün. Tamamen placebo etkisi yaratıyor.

Nette denge bilekliği aldatmacası haberleri sarmış her tarafı.

Ben de okudum haberleri. Ama hbaerin sonundaki yazı da dikkatimi çekti. Haberin sonunda diyorki;

Şimdi adamlar şirket doğru diyor da demişler. Şimdi psikolojikte olsa etkisi var. Denemeye değer dedim ve aldım. Ben şahsen memnunum. Plasebo etkisi diye aratın Google'da ciddi bir etki bu. Pozitif yönde.

Ayrıca son aldığım duyumlara göre buna alternatif bir ürün çıkacak. Bu ürünü karalamak için bayağı bir lobi oluşturulmuş.

Ben mucize beklemeden aldım kullanıyorum. Sonuçta benim için bir aksesuar. Saat takmam bunu takıyorum nedense hoşuma gidiyor.

Atakan Kandemir

16 Eylül 2011 00:50

arkadaşım ben de sırf denemek için bu haberlere rağmen ve faydasız olduğuna %99 ikna olmama rağmen almadım, bunda fiyatının da abartılı olması etkili oldu.. gerçi bir kaç ucuzlukçu dükkanda gördüm aynı markayı ama almadım.

bu araştırmayı hiç yapmasaydım psikolojik bir faydası olurdu ama bunları bildikten sonra psikolojik bir yararınında olacağını zannetmiyorum

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.