Benim İçin Atatürk


2 yıl önceydi. Elektrik Mühendisleri Odası Kongresi için öğrenci bir katılımcı olarak ODTÜ’deydim. Açılış konuşmalarından sonra ilk konuşmacı İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü başkanı Prof. Dr. Sıddık Yarman’dı.

“Binlerce km. öteden geliyorum.” diye başlamıştı konuşmasına. Şimdi hatırlamıyorum, Hindistan,Pakistan civarından bir ülkeydi. Türkiye ile ordaki ülke arasında elektrik üzerine çalışmalarda bir yardım veya ortak bir proje gibi bir şey üzerine çalışmalar yapıldığını ve kendisininde bunun üzerine o ülkede bulunduğunu ifade etmişti Prof. Yarman. Çalışmalar üzerinde birtakım sıkıntılar çıktığını ve yetkililerle bir türlü çözemediklerini bunun üzerine oranın enerji bakanından görüşme için randevu istediğini söyledi. Hepimiz biliriz ki; bir bakanın programı yoğundur. Ama orada bakan birkaç gün içinde randevu vermiş Yarman’a. Şaşırmış profesör sormuş bakana:

“Efendim,bir bakanın programı gayet yoğundur. Siz nasıl bu kadar erken randevu verebildiniz?”

Cevap düşündürücüdür hepimiz için. Bakan:

“Sen Mustafa Kemal’in ülkesinden geliyorsun.”

Benim için Atatürk deyince bu anı gelir aklıma. Ötesi hikayedir,laftır.

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.