Nazım Hikmet ve Diğer Başka Şeyler


Hayat hiçbir zaman sade siyah ya da beyaz olmadı hiçbirimiz için. En büyük mutluluklar da bile küçük bir hüzün parçacığı olur içimizde bir yerlerde. Ya da bunun tam tersi de olur, olasıdır. Gülmekle ağlamanın, karanlık ile aydınlığın, mutluluklarla hüzünlerin peş peşe hatta iç içe olduğunu biliriz. Yani aslında hayatın gri olduğunu hepimiz bir ölçüde özümsemişizdir. Ama iş kişiliklere gelince, gerçek insanlara gelince nedense bunu beceremeyiz bir türlü.

Dünyaca ünlü bir şairimizin, Nazım Hikmet’in doğumunun 110. Yıldönümü bugün. Kimimize göre memleket sevdalısı, kimimize göre kızıl başın teki. Nazım Hikmet değil Necip Fazıl’ı da koyabilirsiniz yerine. Ya da dünyevi görüşünü açıkça belli eden bir çok sanatçıdan herhangi birini.

Dünyanın tanıdığı bir şairi, güzel eserler ortaya çıkarmış bir sanatçıyı ya da iyi niyetli bir şeyler yapmaya çalışmış bir devlet adamını eylemleriyle ifade etmeyi beceremiyoruz. Şairi şiirleriyle, bestekarı besteleriyle değerlendirmiyoruz, değerlendiremiyoruz. Bunu sadece yüksek derecede bölünmeye olan yatkınlığımızla ve gittikçe artan tahammülsüzlüklerle ifade edebilir miyiz? Belki…

Öyle nifak tohumları serpiştirilmiş ki aramıza Atatürk konusunda dahi hala uzlaşamıyoruz. Hala onu din düşmanı olarak görenler olduğu gibi; her yaptığına,her sözüne tamamıyla inanıp onu anlamadan putlaştıranlar var. Ve hiç utanmadan onun adını kullanarak özgürlüklere, demokrasiye, kişilik haklarına saldırıda bulunanlar var.(bkz: http://www.ensonhaber.com/ataturku-anma-toreninde-basortusu-polemigi-izle-2011-11-10.html)

Nazım Hikmet’in ve diğer sırf görüşleri nedeni ile türlü işkencelere reva görülen en dindar,en sosyalist şairlerin, sanatçıların sade şiirleriyle,eserleriyle tartışıldığı güzel yarınlara…

Son söz en şairin en sevdiğim şiirinin en sevdiğim dizeleri ile:

"Ben diyorum ki ona:

-- Kül olayım

Kerem

gibi

yana

yana

Ben yanmasam

sen yanmasan

biz yanmasak,

nasıl

çıkar

karan-

-lıklar

aydın-

-lığa."

Yorumlar (1)

Adsız

20 Kasım 2011 13:10

o haberden haberdar değildim ama çok garip.... bırakalım onların olsun madem ATATÜRKleri(!).

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.