Kehanetler IBir süredir Maya’ların takvimine inanıp bir göktaşının dünyayı yok edeceği konuşuluyor. Tüm dünya medyası konuyla yakından ilgili, insanlar harıl, harıl internet üzerinde tartışıyor, parası olanlar göktaşının öyküsünü anlatan kitaplar basıyor…

Nasa bile ‘’hiçbir şey olmayacak’’ diye açıklama yaptı bu sefer de ‘’Amerika gizli planlar yapıyor.’’ Dendi.

İnsanlar, eskilerin miraslarına konmaya o kadar alışmış ki Roma döneminden bu yana mimari adına üç, beş çividen başka bir şey çakamamış. Yine de acımasız olmayalım, eskilerden kalma birkaç camiyi tarihi eser olarak hala koruyabiliyoruz.

21 Aralık 2012’de çarpacağı iddia edilen göktaşının varlığı ta Sümerler’e kadar dayanıyor. M.Ö 3500-2000 yılları arasında yaşayan ve Mezopotamya’da kurulu olan Sümerler, fizik, astronomi gibi konularda çağının öncü devleti. Yılı 360 gün, 12 ay olarak hesapladılar, ay, güneş tutulmalarını keşfettiler, hukuk kurallarını, yazıyı, geometriyi icat ettiler hatta bunlarla da kalmayıp; Uranüs, Neptun ve Pluton’u buldular. Öyle ki binlerce yıl öncesinde yaşayan Sümerler, günümüzdeki birçok ülkeden bilim olarak daha ileride bir devlette yaşamışlar. Belki de onlar kadar bilimsel bir hayat sürmeyen insanlar Sümerler’e inanmakta haklı. Geçmişten kalan mirasın üstüne hiçbir şey koyamamış insanın inanmamak gibi bir lüksü zaten yok. Üç büyük gezegeni ve dünyaya çarpacak gezegeni keşfeden Sümerler, dünyanın güneş etrafında döndüğünü anlayamamışlardır.


Şükürler olsun ki dünyanın döndüğünü bugün biliyoruz!


Gelecek için tarih ne kadar önemliyse, tarih için de gelecek o kadar önemli. Geçmişini de doğru düzgün bilmeyen, tecrübe edinmeyen, geçmişiyle gurur duyup, geçmişinde yaşayanlar; geçmişin hatalarını tekrar edip, geleceğin adımını atamaz durumdalar. O kadar çaresizler ki 5 bin yıl öncesinin teziyle hareket edip yok olabileceğine inandırmışlar kendilerini. Var mı başka çareleri? 5 bin yıl öncesinin kehanetini alıp, 2012’de daha iyi bir dünyada var olmayı düşünebilirler mi?


Fatih Buğra Akbaş

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.