TL'nin yeni simgesi günlük hayatta

Türk Lirasının sembolünü gazetelerde görmeye başladık. Çarşı pazarada yavaş yavaş indi bu olay. Birkaç hafta önce bizim evin oralardaki bir manavdan.

Her ne kadar çift çizgiye değişik anlamlar yüklense de, haça benzetilse de bence yarışmaya katılan adaylardan en iyisi buydu. Belki gerçekten o yüklenen değişik anlamlar düşünülerek yapılmıştır TL'nin simgesi.

Diğer yandan hilal olsun, ay yıldız olsun vs. diyenler bence vizyondan yoksun.. Amerikan bayrağıyla dolar simgesi arasında bir benzerlik var mı? Euro ile AB bayrağında veya Alman bayrağı arasında bir bağ var mı? Yok.

TL'nin yeni simgesi çakma gibi olmuş diyenlere, tüm çift çizgi olan simgeler birbirinin çakması bu mantıkla... Dolar simgesi de çift çizgiyle çizilir, japon yeni de, euro'da...

Sonuçta iyi kötü TL'ye bir simge yapmayı akıl ettiler. Yenilik oldu. Hoş da oldu bence. Tabi 1.9 liran 1 dolar ediyorsa, 2.4 liran 1 euro ediyorsa, yurtdışına çıkan vatandaş kendini fakir hissederken Avrupalı, bilmem nereli orta direk turistler Türkiye'de senin benim gezip göremediğimiz yerleri görüyor, tatil yapamadığımız yerlerde tatilini yapıyorsa hala problem var demektir. Orası da ayrı bir mesele işte...

Yorumlar (1)

Alperen Ünver

1 Temmuz 2012 08:50

Ben hala alışamadım. =D

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.