Harranlı Emine'nin Düşündürdükleri

   
    Turkcell farklı reklam filmlerine bir yenisini eklemiş. Harvardlı Emily ile Harranlı Emine'yi kıyaslamış. Reklam güzel, çirkin, kötü, iyi filan demeyeceğim. Dikkatimi çeken şey şu: Harranlı Emine hep aynı Emine de neden Emine'nin başı lisedeyken reklama göre İnternet yokken yani yorumlarsak nispeten daha geri bir toplumda yaşarken kapalı da üniversiteye gelince açık?
    Algı mı dersiniz, ön yargı mı dersiniz, kafa yapısı mı dersiniz, dayatılmak istenen düşünce mi, verilmek istenen mesaj mı kısaca ne derseniz diyin ben sizin o dediğiniz şeye lanet olsun diyorum. Lanet olsun o algıya, o kafaya, o mesaja, o düşünceye!
 

Yorumlar (2)

Atakan Kandemir

7 Mayıs 2012 17:21

güzel tespit.. ama şu da varki o köyde tarlada başını örten kızlar üniversitede açıyorlar, yazın köye döndüklerinde açık gezmiyorlar. gerçek hayatta da böyle şeyler var. hatta üniversitede yasağın kalktığı şu zamanda başını nedense içerde örtmeyip dışarı çıkınca örtenler de var.

köy ile şehir/üniversite arasındaki bu çelişki başörtüsü yasaklarının yıllarca verdiği baskının benimsenmesiyle ilgili bir şey bence... toplumun kimyasıyla nasıl oynanır iyi biliyorlar, bu reklam da bunun göze sokarak iyice meşrulaştırıyor. sadece reklam değil diziler de aynı şekilde, hangi anneyi başörtülü gördünüz dizilerde? nineler bile ya bağlamıyor ya da bağlarsa önden açık.. mesaj; "sen gençsin nineler gibi örtünme nineler örter çünkü başörtüyü"

küçük gözüken bu başörtüsü meselesi aslında büyük bir ipin ucu... bilmeyen yok ama seçim propagandalarına alet olmaktan çıkıp özgürlük olamadı bir türlü çünkü hala iyi para ediyor seçimlerde...

Veli Durmuş

7 Mayıs 2012 21:58

Sorgulanması gereken şey tam da yorumunun ilk paragrafı bence. Hepimizin sorgulaması gereken şey. O ilk paragrafa Neden? diye sormak bir çok kapıyı açacaktır. Benim amacım Neden? diye sormaktı, sen yorumunla bir kısmını cevaplamışsın. Yazıya güzel bir tamamlama olmuş.

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.