Ağır işleyen bilgisayarlarda Windows 7 için ipucu


Windows 7'nin hafiften kastığını biliyorsunuzdur? İnternet kafelerdeki oyun canavarı uçuk kaçık donanımı olan pc'lerde dahil öyle sanıldığı üzere fişek gibi çalışmıyor meret. Ne de olsa vista dan devşirme.

Bunun için Windows 7 hızlandırma yolları diye bir yazı yazmıştık. Hala daha anasayfada son haberlerde durmakta, değiştirmeye üşenince insan :) Ne diyorduk hızlandırmak. O yöntemleri bu dediğimi yaptıktan sonra da yapabilirsiniz kafanıza göre. Ama işin temeline inersek;

Tavsiyem şudur:

-Windows 7'yi Starter veya Home basic olarak kullanın. Yani format atarken starter sürümü ya da home basic sürümü yükleyin bilgisayarınıza ya da yükletin.

-Diğer sürümlerden tek farkı hızı olacak emin olabilirsiniz.

-Ha bir farkı da görselliktir, aero tema, hatta duvarkağıdı değiştirme yoktur bu sürümlerde AMA onun da orjinalinden çözümü var. Şu windows eklentisini indiriyorsunuz starter ya da home basic sisteminiz varken kuruyorsunuz. Bunu yaptığınızda tıpkı (korsan değil, taklit değil, orjinali) windows 7 nin diğer sürümleri gibi tema seçme, duvarkağıdı değiştirme o hoş olan tüm görsellikler geliyor beraberinde.

-"Diyebilirsiniz ki görsellik geri gelince hızdan taviz verilmiyormu, ne farketti aynı şey..." Cık. Burda yazıyorsak bir görüp geçirmişliğimiz var elbet...

-İşin sırrı budur. Bunun da sırrı bu sürümleri microsoft dandik özellikli laptoplar, bilgisayarlar teşhir vitrinlerinde çöküp kalmasınlar diye - :) - özelliklerini pek bilmediğimiz şekilde kısarak, daha hafif windows sürümleri çıkarıp yüklüyor.

-Bir de genel bir uyarı olarak işletim sisteminizi yüklerken işlemciniz 32bit (x86 diye de yazılır) mi, yoksa 64 bit mi buna dikkat edip 64 ise 64 yüklemeniz tavsiye olunur. Aksi takdir de performans düşüklüğünden ziyade 64bit performansından boş yere mahrum olursunuz...

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.