İstanbul'da emlakçı olmak...

İstanbul'da emlakçı olmak göründüğü gibi kolay değil;

Kolay olan insanların gayrimenkul danışmanlığı yapan kişilere kolay para kazanıyorlar,emeksiz kazanç demeleri şu anda içinizden evet öyle diyebilirsiniz ne yapıyor ki daireyi gösteriyor eğğ bunda ne var ? arabayla gidiyoruz gazeteye ilan vermiş masraf yapmış bu masrafa o kadar çok komisyon ödenir mi cüzi bir şey verelim olsun bitsin der.... dersiniz... diyorlar...


Ama hayır tabi ki genelleme yapmıyorum her kez alacağı komisyonu hak ediyor demiyorum benim size anlatacağım bir emlakçı ne yapar'da para kazanır buradaki emek nedir hak nedir hukuk nedir ? Ben sizlere bunu anlatmak istiyorum yaşadıklarımla ve tecrübelerimle, bu arada biraz kendim dende bahsedeyim size kısaca Çanakkale doğumluyum bir kız çocuğu sahibiyim 1986 doğumlu emlak  sektöründe 6 senedir mücadele veriyorum,kazancımı buradan sağlayan biriyim.

Emlak işini benimsemek zor hemde çok zor düşünsenize ne iş yapıyorsun diye sorduklarında emlakçıyım diyorsun insanlar bir adım geriden bakıyor acaba bana bu kişiden bir zarar gelir'mi diye, Neden ? Bunun sebebi çok açık zamanında yapılan bilinçsiz seviyesiz emlak alım satım komisyon işlerinden anlamayan.Bu sektörü dolandırıcılığa döken kişilerden kaynaklanıyor. Bu durumda diğer sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüz'dede türlü türlü işler dönüyor.Size kısaca bir anımı paylaşmak istiyorum aslında emlakçının en acı hatırasıdır,Bir gün gazete ilanlarına bakarken bir ilan gördüm fiyat gayet uygundu hemen aradım konuştum adam dairenin emlak işlerinin kendisinin yaptığını müşteriniz var ise hemen gösterebileceğini söyledi fakat daire çok ucuz kelepir hemen satılabilir belli başlı piyasada al-sat işlerini yapan oldukça kişi var hemen biriyle konuştum randevu aldım ve daireyi gösterdik tabi malumunuz daireyi hemen almak istediler mal sahibinin vekiliyim diyen bir şahıs vekaletini gösterdi pazarlık yapıp on bin TL kaporayı alıcı taktim etti yarın tapu yapalım dedik sözleştik, işlemleri başlattık fakat adam parayı nakit istedi tamamını bloke çek veya başka her hangi bir şekilde ödeme almak istemediğini söyledi zor oldu adam la beraber yaklaşık 5 saat kadar çay kahve muhabbet ettikten sonra alıcılar parayı tamamladılar nakit olarak :) Tapu Müdürlüğüne çıktık hep beraber tapu işlemleri sırasında memur vekalet'teki imzayla tapudaki mal sahibinin imzanın tutmadığı söyledi, Ankara'daki mal sahibini arayarak konuştu ve boş kağıda imza atarak faks çekmesini  istedi on dakika sonra faks geldi tabi fakat tapu memuru üç farklı imzayla karşılaşınca mal sahibinin tapuya gelip kendisinin bu işlemi yapabileceğini söyledi... pat diye kaldık tabi adam sürekli özür diliyor bizlerden nasıl böle bir şey olur diyor sonuçta adamla sarıldık güzelce tokalaştık koklaştık yarın geliyorlar  görüşürüz dedik adamı gönderdik yarım saat sonra kullanılan bütün telefonlar kapalı....Bu olayda bazı ayrıntıları vermedim merak eden olursa açıklayabilirim.

Neyse biz gelelim asıl konumuza emlakçının komisyonu neden yüksektir, bunun sebebi şu örneğin bir mal sahibi emlakçıya gidiyor şurada dairem var satar mısın ? ne kadar eder ? diye sorular soruyor emlakçıda doğru fiyattan ne çok, ne çok az olmak üzere bir fiyat aralığı söylüyor bu fiyat alıcıyı tabi ki cezbe'der durumda olması önemli, daha sonraki aşamada mal sahibiyle doğru fiyat üzerinden sözleşmemizi yaptığımızda uygun fiyatlı diye tabir ettiğimiz daireyi ortaya çıkarmış oluyoruz dolayısı ile  hem emlak fiyatlarını yükseltmemiş hemde alıcılara uygun fiyatlarda daire buluyoruz buradaki emlakçı bu ederinde olan daireyi sattığında zaten kendi komisyonunu kazanmış oluyor bunu göremiyoruz  emlak fiyatlarını değerinde tutmaya çalışıyoruz bunu yapmadığımızda bizden beş fiyattan aldığınız evi mal sahibi size sekiz fiyatında satmaya çalışacaktır tabi ki alınır veya alınmaz ama asıl konu arz ve talep meselesidir .Sadece daireyi beğendirmekle tabi ki işimiz bitmiyor dairenin tapusu kontrol ediliyor ipotek vergi borcu hepsi temizleniyor ölüm varsa veraset işleri tamamlanıyor v.s. bir çok işlemlerimiz oluyor,bunun haricinde iki tarafında gönlünü, egolarını hoş tutmak gerekiyor kolay değil biri ev alıyor parası var, biri ev satıyor parası olacak...

Bilgi vermek bilgilendirmek çok önemli çoğu insanımız emlak konusunda bilgisiz güvensiz doğru yolu işlerin nasıl ilerlediğini bilmek istiyor bende naçizane sizinle paylaşmak istedim sürçülisan yaptıysam özür dilerim  Çok Teşekkürler....

Yorumlar (4)

Atakan Kandemir

3 Ekim 2012 02:53

tapuda ki 3 farklı imzadan sonra telefonu açmayan kişinin niyeti belliymiş, asıl mal sahibiyle birlikte çalışan bir çete olabilir, merak ettirdin :) emlakçı piyasayı yükseltmez diyorsun Eyüp ama ev sahibine cezbedici bir fiyat verdiğin zaman zaten piyasa yükselmiş oluyor kendiliğinden. Hiç emlakçıya girmedim şu ana kadar, biraz bilgisizim o yüzden, siz komisyonu "-şu kadar nakit buyrun alayım" şeklinde mi alıyorsunuz, yoksa belirlenen kiranın içinden her ay size para mı veriyor ev sahibi?

eyüp yasari

3 Ekim 2012 13:11

Atakan aklımıza neler gelme deki Gayrettepede ifade verirken polisler bile şüpelendi bu durumdan kocasını dolandırmak için bile yapabilir dediler 3 imza tutmayınca adamın surat ifadesini şimdi anlıyorum paralar gitti bakışı yapmış meğer :)


-Piyasa yükseltme konusunda ufak bir detayı kaçırmışsın atakan mal sahibini cezbedici değil alıcıyı cezbedici diye yazdım akıl karıştırabilir alıcı satıcı kavramı biraz ;)
-Komisyon işimizde şöyle oluyor emlakçılar odasının belirlediği alıcıdan %3 satıcıdan %3 şeklindedir buda yüz bin TL olan bi dairede üç bin alıcıdan üç bin satıcıdan şeklinde olur ödemeyi tapuya girmeden hemen önce rica edersin çünkü adam tapuyu yaptıktan sonra üstüne yatabilir paranın :) nakit alırsın cebine koyarsın onlar tapuyu yapar çıkar. -Kiralamalarda'da yıllık kiranın toplamın % 12 'si olarak emlakçılar odası tarafından belirlemiştir bu da ''Bin'' TL'lik dairenin bin ''Dört Yüz Kırk''' TL komisyon bedeli olur bu parada kira kontratından hemen sonra alınır.
Başka sorular olursa yardımcı olmaya çalışırım:)

eyüp yasari

3 Ekim 2012 13:16

Atakan aklımıza neler gelme deki Gayrettepede ifade verirken polisler bile şüpelendi bu durumdan kocasını dolandırmak için bile yapabilir dediler 3 imza tutmayınca adamın surat ifadesini şimdi anlıyorum paralar gitti bakışı yapmış meğer :)


-Piyasa yükseltme konusunda ufak bir detayı kaçırmışsın atakan mal sahibini cezbedici değil alıcıyı cezbedici diye yazdım akıl karıştırabilir alıcı satıcı kavramı biraz ;)


-Komisyon işimizde şöyle oluyor emlakçılar odasının belirlediği alıcıdan %3 satıcıdan %3 şeklindedir buda yüz bin TL olan bi dairede üç bin alıcıdan üç bin satıcıdan şeklinde olur ödemeyi tapuya girmeden hemen önce rica edersin çünkü adam tapuyu yaptıktan sonra üstüne yatabilir paranın :) nakit alırsın cebine koyarsın onlar tapuyu yapar çıkar.
-Kiralamalarda'da yıllık kiranın toplamın % 12 'si olarak emlakçılar odası tarafından belirlemiştir bu da ''Bin'' TL'lik dairenin bin ''Dört Yüz Kırk''' TL komisyon bedeli olur bu parada kira kontratından hemen sonra alınır.


Başka sorular olursa yardımcı olmaya çalışırım:)

Atakan Kandemir

3 Ekim 2012 22:12

Alıcı kısmını nedense mal sahibi olarak algılamışım ben hızla göz gezdirince.. mal sahibini cezbedici fiyat anlayınca piyasa yükselir anlamında, yoksa karışık değil :)


Diğer kısımları zaten gayet net açıklamışsınız. Yalnız kiracılara çok yükleniyorlar, hele ki İstanbul'da, 1+0 daire Hacıosman gibi bir yerde 500TL, depozitosu da 500TL, demek tutsaymışım bir yıllık kontrat için de 220TL vercektin 30 gün içinde 1+0 sobalı abidik gubudik bir eve 1.220TL vermek...
Emlakçılar suçsuz gibi gözüküyor burda, ama siz muhtemelen alıcıyı en cezbedici fiyat yerine en yüksek kaçtan alıcı bulabilirim buna diye bir fiyat belirliyorsunuzdur ki yüzdeye vurunca daha çok komisyon getirsin. Tabi alan olmazsa piyasa bu kadar yükselmez, demek hala 1+0 ev 500'e gidiyor ki emlakçı da bunu cezbedici fiyat diye koyabiliyor...


Valla kolay gelsin, bu önyargıyla baş etmek zor ama emlakçı olmadan ev bulmak da kolay değil, anca ev sahibi ilan basıp sağa sola yapıştırmayı akıl ederse :)


Sırf soru sormak için bir soru daha :d (Bulmuşum böyle pozitif emlakçıyı, merak ettiklerimi soruyorum :)) Bazı ev sahipleri örneğin 900'e kiraladıkları evi kontratta 600 yazıyor daha az vergi vermek için, siz bu durumda kontrata göre mi yoksa alıcıya kiraladığınız bedel üzerinden mi komisyon alıyorsunuz. Soru biraz illegal bir soru oldu e-postadan da cevap yazabilirsiniz zahmet olmazsa.

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.