Mükemmel Olmak Zorunda Değilsin…

 
Mükemmeliyetçilik hiç hata yapmamayı arzu etmektir. Ne çok insan “mükemmeliyetçi” olduğu için övünür. Hâlbuki mükemmeliyetçilik kendini yeterli ve değerli bulmamanın göstergesidir. Mükemmeliyetçi kişi “mükemmel” olmadığı için kendini acımasızca eleştirir ve yargılar. En ufak bir eleştiride bile kahrolur ve günlerce kafasına takar. Başarısızlık durumunda çok kolay depresyona girer. Mükemmeliyetçi kişi, aynı zamanda tembeldir de. Çünkü kendi yaptığı hiçbir şeyi beğenmez. Çünkü mükemmel değildir ve yapacakları da mükemmel olamayacağı için sürekli erteler. Erteler de erteler. Mükemmeliyetçi kişi, hayatı siyah-beyaz görür. Yani ya hep ya hiç tarzı bir bakış açısına sahiptir. Bir şeyi ya mükemmel olmalıdır ya da hiç olmamalıdır. Mükemmel olmayacaksa, bir şeyin olmasının hiçbir anlamı yoktur. Zamanla kişi “mükemmel” olmadığı için kendisinden nefret eder hale gelir. Yeni deneyimlerden korkar çünkü her yeni deneyim, içinde hata yapma olasılığını barındırır. Hata yapmaktan korktuğu için de hiçbir şey öğrenemez. Ve sonuç, sadece korkuların, nefretin kıskacında kısırdöngü içinde sürdürülen, hep birbirini tekrar eden olaylarla süren monoton bir yaşam olur.
 
Halbuki mükemmel olmak zorunda değilsin.. Kendini eksik hissetmek zorunda değilsin. Kendini yetersiz ve değersiz görmek zorunda değilsin. Sürekli geçmişte yaşadıklarını  düşünüp kendini kahretmek zorunda değilsin.. Güçlü değilken güçlü görünmek zorunda değilsin. Değilsin de değilsin.. Kendini özgür bırak. Kendi iç sesine kulak ver. O sana ne yapman gerektiğini söyleyecek… Elinden gelenin en iyisini yapmanın yeterli olduğunu söyleyecek. Kendini acımasızca eleştirmeyi ve yargılamayı bırakmanı söyleyecek. Hata yapmaya hakkın olduğunu söyleyecek ve belki de “kendine zulmetmeyi bırak” diye haykıracak…  
 

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.