Evlilik üzerine

Evlilik nedir? Görünen anlamları dışında, büyük resimde nelere hizmet ettiği, daha fazla ilgimi çekmiştir her zaman. Kadın ve adam birbirine sevdalanır, öyle bir noktaya gelinir ki, yaşamlarını birleştirirler. Yıllar hızla ilerler, resim, zamanla değişmeye başlar. En çabuk tükenen ilgi ve aşk olur. Nedense ilk günlerin tatlı heyecanı kaplamaz olur insanın içini. Geçim derdi, akrabalar, çocuklar ve en önemlisi ego savaşları.

Evli çiftler, en çok birbirleriyle sınanır. Tahammül, sabır, hoşgörü, sadakat, anlayış ve benzer değerler ne kadar yoğunsa, egolar o derece törpülenir. Bu muhteşem bir olaydır, aynı zamanda zordur. Aynı evin içinde, sürekli birlikte olmak, evlilik ya da aile içinde, sürekli olaylarla sınanmak anlamına gelir. Kısacası karı koca karmasını bazen gırtlağınıza kadar hissedersiniz.

Ben de evli biri olduğum için, egomu en fazla eğip büken, değerli yol arkadaşım Hakan'a çok şey borçluyum. Çok sınavlar vermiş bir evliliğe sahip olduğumuz için şanslıyız. Bence evin içinde yaşanan tüm sorunlar, birbirini seven çiftleri, çok yüksek bir noktaya taşıyor. Zamanla oluşan 'Bunun da üstesinden geliriz' hissiyatı, varlığı çok güçlendiren, çok anlamlı bir kavrayış. Yani her ne oluyorsa, sonunda kapı güçlü bir ışığa açılıyor. Boşanmalar için bile böyle düşünüyorum. Hiç bir deneyim, acı yükü ne kadar ağır olursa olsun, boşuna yaşanmamıştır.

Her evlilik, onurlandırılmayı hak eder. Gördüğüm başarılı evliliklerin sırrı, eşlerin, birbirini onurlandırmasında gizli. Mutlu çiftleri, hemen fark edersiniz, gözlerinde sevgilerini taşırlar.

Kendi deneyimimden yola çıkarak, şunu söyleyebilirim ki ,evliliğim egomu çok törpüledi. Hayatta, asla ve hiç bir zaman dememek gerek. Aşırı kontrol etme ihtiyacım en çok darbe alan egosal yanım. Her bir darbe daha da yumuşattı ruhumu. Bazen o kadını yakalıyorum içimde; yakalamak farkındalık geliştirmek demek. O noktadan sonra iş sizin iradenize kalıyor. Ruhlarımızın tekamülü için evlilik müthiş bir deneyim sahası.


NAZLI AKIN

nazliakin.blogspot.com

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.