TSK'dan siber savunma yapılanması

Gelecek 10 yıl içinde dünyada İnternete bağlı cihaz sayısının 50 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Genelkurmay'ın internet çağında siber savunma atağı başlatması kaçınılmaz bir hamleydi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ana karargahı bünyesinde 'Siber Savunma Merkez Başkanlığı' var artık. Bu arada, Muhabere ve Bilgi Sistemleri Destek Komutanlığı'nın ismide "Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri ve Siber Savunma Komutanlığı" diye değişti. Komutanlık Kasım ayında, NATO'nun Belçika'nın Mons şehrindeki karargahıyla üye ülkelerin başkentleri arasında eş zamanlı gerçekleştirilen Siber Güvenlik Tatbikatı'nda aktifti.
Türkiye'yi, TÜBİTAK Bilgem Siber Güvenlik Enstitüsü'yle birlikte temsil etti.
Ankara'daki tatbikat üssü söz konusu komutanlıktaydı. Her iki kurumdan 25 uzman görevlendirilmişti. Tatbikat, NATO ve üyelerinin kritik altyapılarına siber saldırı teması üzerineydi. Ankara güdümündeki yerli kurum ve kuruluşların teknik yeterlilik ve ortak çalışma düzeyleri testten geçti böylece. NATO da siberi ilk defa 2012'de Kriz Yönetim Tatbikatı kapsamına aldığını da araya ekleyelim. TSK Siber Savunma Merkez Başkanlığı faaliyetlerini, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve diğer ilgili kamu kurumlarıyla koordineli sürdürecek. NATO Bilgisayar Olaylarına Mukabele Kabiliyet Merkezi'yle de bilgi alışverişinde bulunarak uluslararası vazifelere iştirak edecek.

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.