Ben dilenci değilim

  Malum, yurdun her yeri kışa esir durumda, acayip bir soğuk var! Geçen pazar dışarı çıkanlar ya da pencereden, balkondan sokağa merhaba diyenler, İzmir'in ve İzmir'linin pekte alışık olmadığı, o ilik donduran ayaz ile tanışmışlardır... Pazar günü ben ve eşim soğuk havaya rağmen dolaşmak için dışarıya çıktık. Gerçekten de iliklerimiz donmuştu nerede ise, ama güzel eğlendik. Biraz dolaştıktan sonra Kemeraltı'nda mola vermeye karar verdik. Fincanda pişen meşhur Türk Kahvelerimizi yudumlarken, ayak ucumuzda ki minik soba eşliğinde, soğuğa inat tatlı tebessümler içindeydik.

   Biraz sonra içimizi acıtıp kanatacak olaydan habersiz mekandan ayrıldık. Kızlarağası Hanı'nın az ilerisinde; bir köşeye sinmiş, tahminen kırkbeş ile elli yaşları arasında; çorapsız ayaklarında terlik, üzerinde ince bir kazak, başında eski bir yazma ile soğuktan yanakları al al olmuş, tir tir titreyen bir teyze duruyordu! Uzaktan, evsiz barksız gibi görünse de, yanına yaklaşınca teyzenin mendil sattığını fark ettik. Bir tanede biz aldık sattığı mendillerden. Mendili aldık ama gidemiyorduk, ayrılamıyorduk teyzenin yanından. Daha fazla dayanamadım ve;
   -''Teyze çok üşümüşsün hasta olacaksın'' dedim.

    - ......  (cevap yok)

    -''Aç mısın? İstersen şurada bir şeyler yiyelim.'' dedim.

    -'' Sağol'' dedi usulca.

   -''Yanlış anlamazsan, şu parayı alır mısın?'' dedim.

   - '' Ben dilenmiyorum'' dedi.

   -'' Bir görevli çağıralım mı sana yardımcı olsun?'' dedim

   -'' Oğlum, ben evsiz değilim, şu mendilleri satınca giderim evime'' dedi... Dedi ama dişleri soğuktan bir birine vuruyordu garibin.

   -'' Tamam, bütün mendilleri almak istiyorum'' dedim.

   - ......  (cevap yok, hayır dercesine kaşlarını kaldırıyor)

   -'' Her sözüme olmaz diyorsun, inat etme şurada bir yemek yiyelim bari?'' dedim.

   Başını kaldırdı, gözlerimin içine bakarak;
 
-''Evde iki tane aç evladım varken, ben karnımı doyuramam! mendilleri satınca gideceğim, haydi sizde gidin, üşümeyin daha fazla.'' dedi titreyen sesi ile... Ne diyeceğimizi bilemedik... Söyleyecek bir sözde bırakmamıştı. İki dükkan yandaki çay ocağına gidip teyzeye sıcak duble çay vermelerini rica ettim. Yürümeye başladık eşimle, konuşmuyorduk, çıt çıkmıyordu! Biraz ilerledikten sonra dönüp baktık; titreyen eliyle çay içmeye çalışıyordu, baktığımızı görünce el salladı bize.. Allah'a emanet ol teyzem... Allah'a emanet.....Yorumlar (3)

Emre ULUDAĞ

10 Ocak 2013 14:59

Hayatta insan yaşamadığı şeyleri asla anlayamaz. Buda ona en güzel örneklerden biri olmuş.

Atakan Kandemir

11 Ocak 2013 18:38

Bu blogda okuduğumda ağladığımı hatırladığım ender yazılardan..

ebru

8 Şubat 2013 12:11

2 sene sokakta çalışmam gereken zor bir işte çalıştım . eski bir öğretmen olarak yalan dünyadaki espiri gibi tayinim sokağa çıkmıştı. soğuk fazla sıcak fazla olunca işimi yapamaz oldum . fakat zengınler muhıtınde .dindar kesimdendir diye düşündüğüm birirnin bu kadın bu işi yapamaz bu iş olmaz dediğini unutmadım . abi ben mecburdum ve dilenmiyordum.işimi seviyordum . fakat çıkarlarına ters düştüğüm biri başıma verildi . işimi okadar zorlaştırdı ki adi herif . bayan çalışan istemiyormuş. sebep kardeşini almak. sağlığım çok bozuldu .sonunda Allah bana başka kapı açsın ben bu sapık hırsız şerefsiz adamı çekmeyeyim dedim ve bir dilim ekmeğe muhtacken işe gitmedim . hala işsizim . bu ülkede ücretli öğretmenlik yaparken devletinden . sokakta çalışırken taseronundan.herseyinden çektim inanınki tok açın halınden anlamıyor.kolay iş sahibi olanlar . kimsenin ekmeğiyle oynamayın . ya da insanım demeyin.

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.