Windows 8'i tanıyalım

Windows 8 işletim sistemi 26 Ekim'de hayatımıza girdi gireli hakkında binlerce eleştiri oldu. Tabi kimisi iyi kimisi kötü -genelde kötü- olan bu eleştiriler sistemi kullanmak, denemek ya da bi bakıp çıkmak isteyen arkadaşlar üzerinde yanlış eğilimler yarattı. Yani bi'nevi Microsoft'un işine de çomak sokmuş oldular. Ama şahsi görüşümü belirtecek olursam oldukça kullanışlı, sade ve yaratıcılığı geliştiren bi havası var. Bu yazımda sizlere Windows 8 işletim sisteminin bizlere getirdiği yeniliklerden, doğru olarak, bahsetmeye çalışacağım.

» Windows 8'de ne yenilikler ne yenilikler!


Resim 1.0 : Windows 8'in yeni metro yüzü
Artık sol alt kısımdaki o yuvarlak butoncuğu göremeyeceksiniz. Onun yerine metro arayüzüne sahip daha kapsamlı bir "BAŞLAT" ile karşılaşacaksınız. Bu yeni sistemin en büyük getirisi Mağaza özelliği. Mağaza sayesinde binlerce uygulamaya ulaşabilir, ücretsiz edinebilir ve ücretli olanlardan da küçük miktarlarla faydalanabilirsiniz. Yüklediğiniz uygulamalar başlatta anında yerini alır. Uygulamalara sağ tıklayarak üzerinde çeşitli işlemler yapabilirsiniz. Metro sistemiyle birlikte yeni kısayollar da ortaya çıkmış. Başlat + C ile sağ kısımdan gelen ayarlar sekmesine, Başlat + F ile de yepyeni arama sistemine ulaşabilirsiniz. Mousenizi sol köşeye getirerek çalışan uygulamaları görebilir ve aralarında dolaşabilirsiniz.Resim 1.1 : Windows 8 kilit ekranı
Bilgisayarınızdan daraldınız ve biraz hava almak için dışarı çıktınız, geri geldiğinizde karşınızda kilit ekranı! Bu yeni özellik ile kilit ekranı dönen toplar yada animasyonlu yazı ekran koruyucularından ziyade göze hitap eden ve telefonlardaki gibi kilit durumunda acil kullanım için seçenekleri barındırıyor. Tabi tüm bunların hepsi ayarlardan değiştirilip, kişiselleştirilebilir. Bir diğer özellik ise dosya aktarım sistemi. Bu sistem ile dosya aktarımını daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz. Tek ekrandan tüm dosyalarınızı aktarabilirsiniz. Bu sistem aktarımı duraklatma özelliğini de sunuyor. Ayrıca Windows 8 yeni bir görev yöneticisine de sahip. Yeni görev yöneticisi kullanılan programlar hakkında daha fazla içerik veriyor ve RAM, işlemci gibi bilgisayar donanımlarını daha iyi kontrol edebiliyorsunuz.

» Bilgisayarım tablete döndü yahu!

Yeni sistemin hep güzel, kullanışlı yönlerinden bahsettik. Peki bu kadar can yakan, eleştiriye sebep olan bu eksiklikler ne? Eğer bilgisayarınızda kullanacaksanız ve daha önceden deneyime sahip değilseniz  Windows 8 sizde tablet hissi yaratabilir. Otomatik geçişlerden, sade tasarımdan ve kolay kullanımından dolayı eliniz ekrana bile gidebilir. Diğer işletim sistemlerinde bulunup Windows 8'de bulunmayan bi kaç seçenek ise şunlar; Aero Glass Tema, Media Center, mavi ekran hataları, sağ kısımdaki gadgetler. Mavi ekranda özlenecek gibi değildi hani.

Uzun lafın kısası yeni Windows dene beni diye sizlere bağırıyor. Küçük bi deneyimden ne zarar gelir ki ?


Yorumlar (1)

Atakan Kandemir

27 Ocak 2013 13:56

Uzun bir yorum yapmıştım şimdi bakınca gördüm yorum gitmemiş, telefonun interneti zayıf bir internet bluetoothla da bağlayınca..

Kısaca görüş bildirirsem Windows 8 resmen öylesine çıkmış gibi, koca Microsoft'un düşüne düşüne yenilik, estetik ve kullanıcı alışkanlıklarını hiçe sayan Windows 8'i çıkartmış olması zor. Tabletlerde, dokunmatiklerde kullanışlı olabilir belki ama ben tablet kullansaydım onda da sevemezdim bu metro menüyü vs.

Mavi ekranın kaldırılmasını senden duydum ilk, yalnız mavi ekranlık durumlarda artık ne oluyor acaba? Hata diyip ekranı dondurup yeniden başlatmaya psikolojik olarak mı zorluyor yoksa mavi yerine yeşil ekran falan mı getirmişler :D

8'i kullanmak zorunda olup da başlat menüsünün olmayışına alışamayanlar için şu tarz programlar var geçen bir yerde rastlamıştım bakılabilir; http://www.tamindir.com/start8/

Özetlersek microsoft bize 7'yi kullanın, başlatmayın yeni işletim sisteminize der gibi bir işletim sistemi çıkarmış şahsi kanaatimce...

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.