Boğazıma takılmış kelimeler


 Büyük masalar kurulur,en güzel yemekler hazırlanır ve masanın altından çaktırmadan içkiler yudumlanırdı.Birden konu 20 yıl öncesi Türkiye den açılırdı.Ekmek alabilmek için girilen kuyruklar hemen yanında başını göremedikleri tüp kuyruğu ne kadar ilginç gelirdi. O zamanlar yokmuş büyük alışveriş merkezleri seçme şansın birde diğerine bakayım daha ucuzdur mantığı ve daha enteresanı toplumun yüklediği bir sınıfın var ki eğer işçi sınıfıysan paran olsa dahi alamıyorsun yağını çünkü işçisin çünkü paran yetmez kocaman olmuş gözlerimle hür dikkat dinlerken konuşmaları biri yüzünü hemen bana çevirip ; şimdiki nesil çok şanslı canım istedikleri şey dünyanın öbür ucunda da olsa 3 günde kapılarında oluyor deyip iç geçiriyor . Anlamını bilmediğim bir çok kelime duyuyordum komünistler, faşistler...  Anlamakta zorluk çekiyor kendimce anlamlar yüklüyordum.

 Ya 20 yıl sonra o büyük masanın başında ben oturuyor olursam yanımda konuşmaları dinleyen ufak kızım nasıl anlatacağım dedenizin zamanında böyleymiş .Ahh benim yıllarımda bolluk vardı her şey çeşit çeşit bol bol vardı ama tükettik size bir şey kalmadı mı diyeceğim ? Özelleştirme diye bir şey çıktı her yer satıldı size Türk adıyla anılan bir yer bırakamadık mı diyeceğim. Ben bile 20 yıl sonrası için endişe içindeyken çocuklarıma neden bir şeyler yapmadınız sorusunun cevabını verememe kaygısıyla bugün yediğim her bir lokmanın gelecekte çocuklarımın, torunlarımın lokmaları olduğunu göz göre göre yiyemiyorum boğazımda takılı kalıyor bir şeyler.Anımsadığım bir hikaye de kocaman orman yanıyor tüm hayvanlar ah vah edip sağa sola kaçıyor bir tane serçe gölden aldığı birer damlalık sularla söndürmeye çalışıyor hayvanlardan biri anlamsızca bakıp böyle söndüremezsin kaç kurtar kendini deyince serçe benim elimden gelen bu diyor. Benim de elimden gelen bu az da olsa anlatmak anlaşılmak en azından rahat bir lokma atmak ağzıma .

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.