Tesadüf gibi

 Geçenlerde kitap okuma oranıyla ilgili bir araştırma yapılmış.Diğer ülkelerin oranlarından bahsedilirken '' Türkiye'de düşük çıkar , %20-30 civarıdır diye kafamdan geçirip üzülürken, sonuç açıklanınca büyük bir travma geçirdim! Sonuç 10.000 de 1.Bu değer bir insanın 1 yıl boyunca sadece 6 saat okuması anlamına geliyormuş.Bahsettiğim haberde bir kaç gereksiz işe de ne kadar zaman ayırdığımızdan da bahsedildi- ki bu da fırsatım yok savunması yapacak olanlar içindi zannedersem.
  Bu nasıl utanılacak bir durum biraz utanan oldu mu acaba,şahsen ben çok utandım.Her gün izlediğimiz hırsızlık,tecavüz,cinayet gibi haberlerin sebebiydi işte bu durum.İnsanların bencilliklerinin,argüman yapamamalarının, kısır tartışmaların, sabit fikirli olmalarının, haklılık çabalarının nedeni bu işte: Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaları.
  Okumak bulaşıcıdır.Cehalet de.Okumayan insanların yetiştirdiği nesil de okumayacak.Onların çocukları da, onlarınki de...Bu insanlar sadece kendilerine değil topluma da zarar veriyorlar.İşin kötüsü bölünerek çoğalıyor olmaları.Okuyan insanlar ise tesadüf gibi.Kırk yılda bir gibi!
  Bir sorunla karşılaştığımızda o sorunun yerine bunun nedenlerini merak ederiz ya, lavabo borusu delikse delik yere gazete tıkamayız mesela (!), Türkiye' deki tüm soruların cevabı verildi de haberimiz yok.Olsa da zamanımız yok!

 Bakalım bu araştırma bizim için ne kadar faydalı olacak? Kimler okumaya gereken önemi verecek, kimler kafasını kuma gömüp bahaneler üretmeye devam edecek?http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/2013-yili-kitap-okuma-yili-olsun-dedim-kimse-takmadi-12998
http://www.antoloji.com/kirk-yilda-bir-gibisin-onu-hatirlamaya-mecbur-oldugumu-biliyor-siiri/

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.