Sinema ve senaryo yazarlığı


  Günümüzde artık herkesin kolaylıkla yazabileceği sadece üzerinde biraz çalışması ve tekniğini bilmesi gerektiği senaryolar ortaya çıkmaya başladı.Bugün dizi sektöründe yazılan senaryoların bazıları istenilen seviyenin altındadır.Senarist açığının ortaya çıkması bir çok amatör senaryo ve textlerin önemini artırdı.Bu yüzden herkes artık bir senaryo yazıp "kıyıda dursun belki lazım olur" mantığı ile çalışıyor.Aslında şuanda televizyonlarda izlediğiniz senaryolar veya sinema sektöründeki vahim senarist olayları hiç mi gözünüze takılmıyor?Artık dizi,sinema ve tiyatro senaryoları ve textleri istenilen kalitenin altında ve bunlar şuandaki medya sektöründe %40'lık bir orandadır.Bu da seviyenin alt kademelere indiğini göstermektedir.İyi bir senaryo görmek isteyen izleyiciler Yılmaz Erdoğan'ın "Kelebeğin Rüyası" adlı sinema filmini izlemelisini tavsiye ederim.Gerçek bir olayın sinemalaştırılması ve bunun üst düzey bir çekim ve oyunculuk ile süslendirilmesi çok iyi bir işe imza atılmasını sağlamıştır.
  Şunu eklemek isterim ki;
       "İyi bir senaryodan kötü bir iş çıkarılabilir fakat kötü bir senaryodan iyi bir iş çıkarılamaz."
  Eğer kötü bir dizi senaryosu görmek isteyen izleyiciler TRT'nin Leyla ile Mecnun dizisini izleyebilirler.Artık bu dizide o kadar çok saçma ve gereksiz senaryolar kullanılıyor ki seyirciler artık bunu izlemeyi bırakmış durumda fakat yinede TRT kanalında yerini koruyor olması da akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

Çok iyi senaryo ile yapılmış filmler;
-Kelebeğin Rüyası
-Fetih 1453
-Çanakkale: Yolun Sonu

Çok iyi senaryo ile yapılmış diziler;
-Kurtlar Vadisi Pusu (10.senesinde)
-Muhteşem Yüzyıl
-Şubat
-İşler GüçlerYorumlar (2)

Atakan Kandemir

19 Mart 2013 08:56

Kötü senaryo dediğin Leyla Mecnun dizisinin senaristi en iyi senaryo ödülü aldığını hatırlıyorum. Dizi kendini bozdu biraz bozdu özellikle orjinal oyuncu kadrosundaki değişiklikler dolayısıyla ama dışarıdan bakana saçma gözükmesi normal çünkü absürd komedi yapıyorlar ve kendi içinde mantığı ve espirisi bol olan bir senaryo.

Ayrıca Fetih 1453 ve Muhteşem Yüzyıl gibi adım başı tarihi çarpıtma yapılan yapımların da en iyi senaryo olduklarını düşünmüyorum Erkut.. Yalnız izlemediğim halde Kelebeğin Rüyası'nın iyi bir film olması olası çünkü emeği çok yoğun bir film olduğunu biliyorum.

erkutresul

19 Mart 2013 10:15

"Herkesin düşüncesine saygı gösteriyoruz."
Fakat dünkü reyting sırasında 62. oldu.Bu da seyircisinin diziyi beğenmediğine işarettir.Bir dizi beğenilmiyor ise sadece oyuncuların suçu değildir.LEYLA İLE MECNUNTRT 1
01:25:471,393,7

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.