İnsan olmayı neden unuttuk ?Bebek olduk başta. Sonra çocuk. Sonra büyüdük, büyüdük, büyüdük... Ama insan olmayı unuttuk, insan olabilmeyi beceremedik.

Kız dediler kadınlarımıza, kadınlığa adım atmamışlar çünkü daha. Kadınlığa adım atabilmeleri için kızlıklarını kaybetmeleri gibi hakaret ve aşağılama içeren bir düşünceyi benimsemiş koca dünya.

İnsan olabilmeyi ilk bu düşünce ile bastırmışız, kaybetmişiz.

Sonra toprak girmiş araya, bayrak girmiş, mal girmiş, mülk girmiş. Kardeş olabilmeyi'de böyle unutmuşuz.

Çıplaklığın düşüncemizde değilde, bedenlerimizde olduğu yalanına kanmışız. Kadınlığın tahrik edici bir unsur olduğu doğma kural ve kanunlara aldanmışız.

Çağlar ilerlemiş, kabileler kurulmuş, sonra köyle, kasabalar, şehirler, devletler, birlikler.

İnsan olabilmeyi unutmuşuz. İnsanca ve kardeşçe, sınırlar olmadan, renkler, diller olmadan yaşayabileceğimizi unutturmuşlar bize. Başta ellerimize, ayaklarımıza, boyunlarımıza vurmuşlar zincirleri. Sonra modern çağa ayak uydurup, fikirlerimize, düşüncelerimize zincir vurmaya başlamışlar.

Biz yine susmuşuz. İnsanız değilde, Türküz, kürdüz, ermeniyiz, arabız, yunanız, ingiliziz, almanız, yahudiyiz diye çelmişler aklımızı. Dinler yaratmışlar, doğmalar koymuşlar önümüze. Kıtalara, topraklara, dillere, renklere ayırmışlar bizleri.

Erkek, kadın, çocuk diye sınıflandırmışlar. Böylelikle kademe kademe işlemişler her istediklerini beyinlerimize.

Keşfedilmemiş koca bir evrende yaşamıyormuşuz gibi, küçücük bir gezegene sıkıştırmışlar bizleri. Tanrılar yaratmışlar, peygamberler, evliyalar, krallar, hükümetler. Yetmemiş, ordular, birlikler kurmuşlar. Yetmemiş, daha da sınıflandırmışlar bizleri. Yetmemiş, maddiyat çıkarmışlar ve ekonomik yaptırımlar ile daha da kaybettirmişler insanlığımızı.

Biz hep körleri, köleleri, ezilmişliği oynamışız. Korkmuşuz.

Korkmaya devam etmişiz. Devam edicekmişiz !

Korkarak yaşayarak, ne olduğumuzu unutarak sadece hayatı seyredecekmişiz.

Kabullenmişiz, kabullenmeye devam edicekmişiz !

Unutmuşlar ama, gerçeğin elbet bir gün kükreyerek tekrar ortaya çıkacağını, gerekirse bütün herşeyi kanla boğacağını.

Kanlar dökülmesin, insanlar ölmesin diye haykırmaya devam edeceğiz biz.

Ama gerekirse, gerçekler için hiçbir şeyden çekinmeyeceğiz.

Bu da kulağınıza küpe olsun !

Arif Durgut

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.