Kitap     Kitap mı? O da ne? "Sayfalara yazılmış saçma kelimelerden oluşan şey mi?" diye düşünürdüm eskiden... Sevmezdim kitapları çok anlamsız gelirdi. Ta ki annemle kitap fuarına gidene kadar.

      Her yer çok gürültülüydü. Herkes kitap almak için sıraya girmiş. İmzalatmak için can atıyorlardı. Bense köşede durmuş annemi bekliyordum. Annemin sesiyle irkildim. Bana sesleniyordu. İstemeye istemeye  gittim yanına. “Ne oldu?” der gibisinden kafamı salladım.

-         “Al” dedi annem. “Bu senin”

-         “Of anne bunları sevmediğimi biliyorsun”

-         “Bak tatlım senden sadece birkaç sayfa okumanı istiyorum sıkılırsan bırakırsın. Tamam mı?”

-         Tamam öyle olsun bakalım”…
    
        Yatağıma uzandım. Annemin bana aldığı kitap elimde duruyordu. Dedim içimden “aman okursam ne kaybederim ki. Kapağını açtım kitabın. Üç beş evirdim çevirdim sonra okumaya başladım. Başlar başlamaz beni ona bağlayan bir şey oldu. Kitaptan kopmak ondan ayrılmak istemiyordum. Sanki bir büyüye kapılmış sürükleniyordum. Kafamın içinde film çekiliyordu ve yönetmeni bendim. Çok mutluydum… Ama bu mutluluk kitabın son sayfasında son buldu. Saate baktım. Üç saat geçmişti ve ben bir kitap bitirmiştim… Kendime çok kızmıştım: "Neden böyle bir şeyi küçümsüyor ve ona karşı önyargılı davranıyordum?.."

          Artık bende kitap okuyan ve kitapları çok seven birisiydim ve kitapla olan bağımı asla koparmayacağıma dair kendime söz verdim.

Yorumlar (2)

Atakan Kandemir

5 Nisan 2013 23:55

13 yaş için güzel gözlem yapıp yazıyorsun Elvin, kitap okumaya düzenli olarak devam edersin inşallah, yazılarını da hayal gücünü de, beyin gücünü de geliştirecektir emin ol...

Elvin Naz Tunç

6 Nisan 2013 19:09

Teşekkür ederim.

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.