Korku, yalan ve sen

Her insan korkar. Korkmamış veya korktuğu bir şey olmayan insan yoktur. Peki neden korkuyoruz ? Allah her insanı yaratırken bazı duygular ve meziyetler yüklemiştir. Buna fıtratı deniyor. Peki fıtrat ne demektir? Fıtrat  Allah'ın yaratmadan önce varlıklara yüklediği duygular ve yetenekler kısaca meziyetlerdir. Bir kuşun uçması, balığın yüzmesi onun fıtratındandır ve biz kuşu uçarken veya balıkları yüzerken gördüğümüzde şaşırmayız. Çünkü o yetenek onlara yaratılmadan önce verilmiştir. Korkuda böyledir. Allah insanları yaratmadan önce her birinin içine korkuyu yerleştirir.
 Peki bunu neden yapar? Bizim kimden veya neden, ne için korkmamızı ister? Şüphesiz ki Allah hiç bir şeyi boşuna yaratmamıştır. Yarattığı her şeyin bir amacı ve bir görevi vardır. Allah korkuyu da kendisinden korkmamız ve yasakladığı şeylerden uzak durarak bu dünya hayatını tamamlamak ve cennete gitmemiz için yarattı. Korkarak ve ümit ederek sadece Allah'a dua etmemizi gerekir. Korkuyu Allah için sarf etmemiz gerekir aksi takdirde Allah dışında her yer için harcanabilir. Bu harcama boş ve bizi hiç bir yere götürmez aksine zararımıza olabilir. Örneğin bir insanın korktuğu için yalan söylemesi... Evet insanlar genelde korkar ve yalan söylerler. Allah'tan gerektiği gibi gerçekten korkanlar hariç...

          Peki korkunun yalan ile ne alakası var?
Şu bilinmeli ki her insan yalan söyleyebilir. Eğer Allah'tan korkmayan ve Allah'ın kitabı Kur-an'da yalancılara lanet edip de yalan söylemeyi yasakladığını ve yalancıları ağır bir şekilde cezalandıracağını bilmeyen her insan yalan söyleyebilir. Ve şu da bilinmeli ki hiç bir insan doğrarken yalan söylemeyi bilmez. Fıtratında yoktur. Peki ne oluyor da doğarken yalan söylemeyi bilmeyen insanlar bir süre sonra gözünüzün içine baka baka, hiç utanmadan, sıkılmadan yalan söyleyebiliyor? Bunun sebebi tamamen çocuklukta alınan ahlak eğitimi ile alakalıdır. Eğer bakarsanız toplumumuzda yalana daha çok başvuranların kızlarımızın olduğunu görürsünüz ve erkeklere göre bu işi daha profesyonel olarak yaparlar. Bunun nedeni Anne ve Babalarımızın özellikle de kız çocuklarını baskı ve korku ile kontrol etmeye çalışmalarıdır. Erkekler biraz daha özgür ve rahat bırakılırlar bu nedenle yalan söylemekte pek iyi değillerdir.
Örnek vermemiz gerekirse... 2-3 yaşlarında bir çocuğunuzun olduğunu düşünün ve evde sizin sevdiğiniz yada herhangi bir bardağı siz yokken kırsın. Siz ise koşarak gelir ve çocuğa bardağı kimin kırdığını sorar iseniz bardağı kendisinin kırdığını söyleyecektir. Bu durumda çocuğa ''sana bir şey oldu mu'' sorusunu sorduktan sonra çocuğa güzellikle daha dikkatli olmasını anlatmanız gerekir. Çünkü doğru olan budur. Eğer bunu yapmaz da çocuğa bir tokat atar da kızıp bağırırsanız çocuk ileride bir hata daha yaptığında sizden korkacak ve bunu size söyleyemeyecek hatta siz sorduğunuzda bile mümkün olduğunca suçu başkasına atmaya, suçu atacak kimseyi bulamayınca da bilmiyormuş gibi yapmaya çalışacaktır. Tabi bunun yanı sıra sizin çocuğunuza verdiğiniz sözleri tutmanız, akşam eve gelirken söz verdiğiniz çikolatayı almanız gerekir. Bu şekilde çocuğun güven duygusunu da kırmamış ve yalan söylerken kendisine bir bahane için malzeme vermemiş ve bir yalancı modeli olmamış olursunuz. Bu şekilde çocuğa neden yalan söylüyorsun sorusunu sorduğunuzda '' sende yalan söylüyorsun'' cevabını duymazsınız.  =''Hani (,oyuncak bebek, araba,çikolata vb.) alacaktın, yalancı!!!''=

           Sizin için atılan bir tokadın yada verilmiş (oyuncak bebek, araba yada çikolata) bir sözün önemi olmaya bilir. '' Nasıl olsa unutmuştur'' demeyin. Unutmazlar emin olur kafalarının bir yerine kayıt eder ve ileride karşılaşacağı benzer durumlarda kendini geliştirerek yalan söyleyecektir veya bir şey dediğinizde size güvenmeyecektir.  Şunu unutmayın ki çocuklar hassas ve her şeyi kayıt eden çok güçlü bir hafızaya sahiptirler. Bunu yeni alınmış bir bilgisayar gibi bile düşünebilirsiniz. Sadece çocukların beyinleri kullandığımız bilgisayardan çok daha güçlü bir yapıya sahiptir. Virüs (kötü söz ve davranışlar) ile kirletmeyin.
Tokat atarken çocuğu yalan söylemek için tetikler, tutulmayan söz ve davranışlarla da hem güvenini kırar hemde nasıl yalan söylendiği konusunda örnek olursunuz. Yalan söylemeyi öğrettiğiniz gibi çocuğun korku duygusunu üzerinize çekmiş ve sizden korkmasına neden olursunuz. Çocuk ileride büyür ve ilk başta cezadan, dolayısıyla cezanın verdiği acıdan kurtulmak için yalanı öğrenip söylerken gün geçtikçe yalanı doğal ve sıradan bir şeymiş gibi görür. Bu şekilde her başı sıkıştığında yani her korktuğunda yalana başvurmaktan çekinmez. Siz ise bir süre sonra evladınızın yalan söylemesinden şikayetçi olacaksınız ancak iş işten geçmiş olacak ve açılan yara, verilen tahribat telafisi olmayan hatalara sebep olacaktır. Çocuklar siz farkında olmasanızda sizi izlerler ve sizi örnek alırlar. Unutmayın bir çocuk anne ve babanın eseridir.

İnsanlar zamanla büyürler ve yalanı kullanmaya devam ederler. Kim fakirlikten, kimi rezil olmaktan, dayak yemekten, ölümden, yada aklınıza ne geliyorsa her korktuğunda akıllarına ilk gelen yalan söyleyerek doğru sözün getirdiği acıdan kurtulmaya çalışacaktır.
Peki ya sen ? Neden korkuyor ve neden yalan söylüyorsun. Sende korktuğun için yalan söylemiyormusun ? Emin ol ki korktuklarının Allah'ın gözünde hiç bir değeri yok. Allah yalanı ve yalancıları sevmez Allah'tan korkarak ne olursa olsun doğruyu söyle, değerini bilirsen bu senin için daha iyidir.


Çocuklarınız hata yaptığında onlara kızmayın, bağırmayın şunu da unutmayın ki dünyada çocuklardan daha değerli bir şey yoktur. Ev, araba, koltuk takımı, yeni boyanmış duvar, tabak çanak seti aklınıza ne gelirse gelsin. Emin olun ki dünyada kırılıp ta telafisi olmayan tek şey kalptir. Bu kalplerin en hassası da çocuğa aittir. Her şey tamir edilebilir veya yenisini alabilirsiniz ancak çocuğunuzu kaybederseniz geri getiremezsiniz. Onlara iyi bakın çünkü ileride onların yardımına muhtaç olacaksınız.

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.