Kindle Türkçe karakter sorunu çözümü

Kindle e-ink teknolojisiyle göz yormayan, ışık kullanmadan sayfaları ekrana taşıyan e-kitap okuyucu sahibiyseniz cihazın desteklediği MOBI e-kitap formatına çevirerek içine yüklediğiniz kitaplarda Türkçe karakter hatalarıyla karşılaşmışsınızdır.

Bunun için en popüler olan Calibre programı kullanılıyor ve internette Calibre ile Türkçe karakter sorunu olmadan çevirmek için bir çözüm gözüme çarptı fakat en azından benim için çeşitli dosyalar üzerinde deneme rağmen işe yaramadı. 

PEKİ ÇÖZÜM NEDİR?

Online-Convert isimli son derece işe yarar bir site var. Tıklayıp gittiğinizde çevirmek istediğiniz kitabı dosya seçten yükleyin, author kısmına yazar ismini, title kısmına kitap ya da döküman adını, input encoding kısmında ise  Windows Turkish kısmını seçip convert butonuna basıyorsunuz size mobi formatına çevirip indiriyor.

Site Word ve Epub uzantılı ekitapları MOBI'ye çeviride %100 başarılı oluyor Türkçe karakterleri başarıyla çeviriyor. Fakat PDF çevirisinde yine sıkıntılar baş gösterebiliyor CALIBRE'deki gibi. Bu durumla karşılaşırsanız sitenin sol menüsünde Document Converter kısmında Convert to Doc seçeneğinden önce dosyanızı .doc uzantıyla (word formatına) çevirin daha sonra word belgesi haline çevirdiğiniz kitabı MOBI formatında bir kitaba en başta anlattığım biçimde Online-Convert sitesiyle çevirinizden istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.