Mandela gerçek bir kahraman mıydı?

Mandela'nın cenazesi Dünya'nın liderini bir araya getirdi. Haberlerini izlemiş, resimlerini görmüşseniz özellikle düşman ve rakip liderlerin, ülkelerin yan yana, dostluk temalı pozları öne çıktı.

İki Fransız rakip lider Sarkozy ile Holland yanyana oturdu. İki düşman ülkenin başkanları Obama ile Küba başkanı Raul Castro samimice tokalaştı. Nelson'un birbiriyle kavgalı eski eşi ile son eşi birbirine sarıldı. Bush ve Blair sanırsın Irak'ta binlerce insanın katledilmesinden, ırzına geçilmesinden, işkenceye uğramasından, milyonlarca insanın hayatının ve geleceğinin "kapkara" kararmasından birinci derecede sorumlu değilmiş gibi gülücükler saçtılar, özellikle Bush... Cenaze de gülmek de ancak Bush'dan beklenirdi heralde... (11.12.2013 düzenleme, sadece Bush da değilmiş...) Özetle herkes bir sevgi pıtırcığıydı bu "ÖRNEK İNSAN" karşısında.

Bir Güney Afrika vatandaşı değilim ve 88 yaşında da olmadığımdan işin tüm serüvenine, tarihi detaylarına vakıf değilim. Haberlerin, övenlerinin övdüğü kadar tanıyorum Mandela'yı. Daha önce ismini duymuş gibiyim o kadar bunu da itiraf edeyim. Peki ne yapmış bu "örnek insan"?

Irkçılığa karşı çıkmış, bu yüzden 27 yıl hapis yatmış (o 27 yılın da meçhul tarafları olduğu söyleniyor, her neyse farz et çekmiş 27 yıl hapisi). Devlet lideri olmuş, nobel barış ödülü almış. Müslümanların yakın tarihinde bile, dünyanın dört bir yanındaki müslümanlar içerisinde yaşamış ve göçmüş, Mandela'dan kat be kat daha çetin hak mücadeleleri vermiş, ömrünü hapislerde çürütmüş, kimisi sonunda idam edilmiş, ırkçılığa karşı çıkmayı da bir meziyet değil insanlık vazifesi bilerek yaşamış ve ölmüş nice dava adamı ve nice ismi unutulan insanlar var. Bir tanesinin nobel aldığına şahit oldunuz mu!

(Bu arada üstteki fotoğraflara -batı bayrakları ve ingiliz kraliyet logosu hariç- google'a güney afrika vb. anahtar kelimeler yazarsanız ulaşabilirsiniz. Durumun mükemmel bir özeti mahiyetindedir bu fotoğraf kümesi.)

Bu halka, Türkiye'ye hizmet yolunda uçağı düşürülen, ölmeyince idam edilen Menderes'in cenazesine kaç Avrupa lideri gelmiş? Fakat Filistin özgür olmazsa Güney Afrika özgür olmuş neye yarar, "Atatürk diktatördü Atatürk barış ödülünü almam!" diye artizlik kesip, içerisinde Lenin gibi diktatörlerin de bulunduğu 250'den fazla ödülü kabul eden nobelli Mandela'nın cenazesine bütün Dünya dökülmüş seferber olmuş. Çıkarı olduğunda arap kralların karşısında "salamun aleykum" diye konuşmasına yağ çekerek başlayan batı, çıkarı farklı olduğunda Suriye yansın, Mısır kavrulsun, Arakan kan kussun gıkını çıkarmayan batı, Libya petrolleri için iki günde haçlı ittifakı kuran batı, Nelson Mandela'ya bir secde etmediği kaldı... İnsaniyetinden mi acaba? Acaba... Yemişim batının insanlığını! Yüzyıllardır sömüre sömüre çala çala zengin oldular! Kızılderililerin altından medeniyetini, Afrika'nın elmasını, ortadoğunun petrolünü çaldılar da çaldılar! Çalıyorlar da çalıyorlar!

Bu konu hakkında Takvim'in köşe yazarı Ergün Diler'in "Mandela efsanesi" başlıklı köşe yazısını başından sonuna kadar okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.  Takvim Gazetesi'nin sayfasından okumak isterseniz buradan okuyabilirsiniz. Bahsettiğim köşe yazısını aynen aşağıya da alıntı olarak ekleyerek yazımı burada bitiriyorum...

//Düzenleme: 12-13.12.2013, Bugün rastladığım bir haber...Mandela'nın dudak uçuklatan serveti - Mynet ve içinde Mandela ile ilgili ilginç detaylar da geçen bir başka yeni Ergün Diler yazısı da tavsiyemdir: Dosya Fidan'da

Mandela efsanesi / Ergün Diler / Takvim

Bizler gerçekte yakıcı bir problemi meydana getirenNEDENLERİ ve sarsıcı SONUÇLARI asla görmeyiz! Özellikle BASIN bizim elimizde olmadığı için atlarız!
Gözümüz kapatılır!Farkında olmadığımız "dev sistemin" devamı için bu olmazsa olmazdır!
Farkına varmadan BARONLARIN senaryosunu yazdığı filmin figüranı oluruz!
Sağcı, solcu, muhafazakar, ülkücü hiç fark etmez! Bu yapı kafasına koyduğunu şimdiye kadar yaptı! Her oluşumun içine muhakkak girdi! Aksini düşünmek büyük hayal kırıklığı olur!
Bakın Güney Afrika'nın efsane lideri MANDELA öldü!
Bütün BATI dünyası yasta!
Garip değil mi? İngilizler'in güzel bir sözü vardır:
Başedemiyorsan KONTROL et!Bu modeli Türkiye'ye de çok uyguladılar!
Peki Mandela olayı nedir?Anlatalım...
Bir kabile şefinin oğlu olarak dünyaya geldi.
Fort Hare ve Witwatersrand Üniversitesi'nde HUKUKeğitimi aldı.
Johannesburg'da yaşarken IRKÇILIK KARŞITI hareketin içinde yer aldı.
ANC isimli şiddeti öneren ve buradan güç alan örgüte katıldı.
Öne çıktı!Başkaldırı hareketinin önemli ismi oldu.
Tutuklandı. Tarihler 1962'yi gösterirken hükümeti alaşağı etmek için komplo kurmak ve sabotajdan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. FOK ADASI'na götürüldü!
27 yıl orada kaldı.1990'da uluslararası kampanya sonucu serbest kaldı. Kitap yazdı. Başkan F.W. de Klerk ile anlaşıp seçime gitti!ANC ezici bir zafer kazandı. Devlet Başkanı olarak yeni bir ANAYASA oluşturdu.
Irkçılığı bitirdi, halkını özgürleştirdi!
Toprak reformu, sağlık sorunları ve yoksullukla mücadele etti! Doğruları Araştırma Komisyonu'nu kurdu! Ülke kendisiyle BARIŞACAKTI! "Mücadele benim hayatımdır.
Hayatımın sonuna kadar siyahların bağımsızlığı için mücadele edeceğim" 
demesi, halk arasında onu bayraklaştırdı.
Siyahların efsane lideri dönmüş ve büyük hayaller de peşinden koşmuştu!
Ancak gerçek başkaydı! Güney Afrika'da gözaltında tutulduğu evi yakından görmüş ve çok gizli toplantılara tanıklık ettiğini anlamış ve öğrenmiştim! Hem de tam yerinde! Zaten Mandela'nın KONTROL edilmeye başlanması orada gerçekleşmişti! BATI için gerekli olan bir HALK isyanı ve o insanların işine yarayacak bir zaferdi!
Mandela ile görüşen BARONLAR, o zaferi bataklıklarda yaşayan milyonlarca yoksul insana verdi!
Mandela, BARONLARLA anlaştıktan sonra önü giderek açıldı!
IRKÇILIK karşıtı görüşleri giderek yankı buldu! Sanki yeni bir şey söylüyormuş. Sanki yeni bir şey söylüyormuş gibi sunuldu! Bütün dünya basını baş tacı etti! 1993'te NOBEL gelip kendisini buldu! Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı Özgürlük Madalyası, Lenin NİŞANI da dahil olmak üzere şimdi cenazesine temsilci gönderen her ülkeden ÖDÜL aldı!
250'den fazla MADALYA evinin en güzide köşesinde duruyordu! Güney Afrika'da ULUSUN BABASI olarak görülüyordu!
Herkese "evet!" diyen, NEHRU'dan Simon Bolivar ödülüne kadar NİŞAN almayı kabul eden Mandela, Atatürk Uluslararası Barış Ödülü'nü istemedi, geri çevirdi! Hoş daha sonra kerhen "evet" diyerek alsa da tepkilerden geri adım attığı iddia edildi! Şimdi ABD'nin hayatta olan 5 başkanı, Fransa lideri Hollande, İngiliz Başbakanı Cameron, Prens Charles, Prens William, Tony Blair, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, İspanya Veliaht Prensi Felipe, Hollanda Kralı Alexander, Kanada Başbakanı Joseph Harper, Çin lideri Xi Jinping, Netanyahu, Olmert, Monaco Prensi Albert, Belçika Kralı II.
Albert gibi çok sayıda isim, anlaşıp etkisiz hale getirdikleri Mandela'yı uğurlamak için Güney Afrika'ya gidiyor!
Batı böyledir! ZAFER verirken altından sandalyeni çekip alır gider!
Mandela efsanesi yaratılsa da siyah insanlar hala içi b.k dolu teneke evlerde üst üste yaşıyor!
Biraz parası olan KİBRİT KUTUSUNDAN ismini alan yapılara sığmaya çalışıyor!
Siyah olan ne varsa yerlerde sürünürken BEYAZLAR yani BARONLAR ve torunları hala ülkenin en güzide yerlerindeki ŞATOLARINDA etrafı yüksek gerilim kablolarıyla çevrili bir halde yaşıyor!
Ülkenin büyük nüfusu SİYAH olsa da zenginlikler hala ÖZGÜRLEŞEN insanlara gelmiyor!
Mandela ve ailesi parayla buluştuğu halde hizmet sektöründe hala bir tek BEYAZ ADAM yoktu!
Irkçılık kağıt üzerinde son bulsa da, Mandela BEYAZLARI rahatlatan gizli anlaşmalara imza atsa da gerçek değişmiyordu!
Irkçılığın, eşitsizliğin, adaletsizliğin yeryüzünden silinmesini MANDELA üzerinden önlediler! Efsane lider buna gönüllü oldu! Kendi AIDS'le mücadele ederken ülkesinin zenginlikleri özellikle ELMASLARI Belçika'da ANTWERP, Amerika'da NEW YORK, İsrail'de Tel Aviv'e gidiyordu!
Altından çok daha değerli olan ve fiyat istikrarı konusunda en güvenilir liman olan ELMAS hep MUSEVİ BARONLARA doğru yol alıyordu!
Nasıl orada MANDELA ile yaptılarsa burada da başka AKTÖR VE FAKTÖRLERLE Ankara'nın gidişatını durdurmak istiyorlar! Belki bizler BEYAZ olduğumuz için aramızdaki BEYAZ TÜRKLER'i çok net göremiyoruz ama bunların görevi o! Ülkeyi doğrudan Londra'ya bağlamak!
Onlara verilen misyon bu!Zenginliklerinin altında yatan gerçek bu!
Bu denklemin yaşaması için de kendi kurdukları CUMHURİYET'in aynen bu şekilde sürüp gitmesi gerekiyor!
Bizde bunu yapacak MANDELA bulamasalar da CHP'ye sızan adamları var! Sadece CHP de değil, üstelik AK Parti içinde de varlar! Her yerde oldukları için orada olmaları da doğal!
BARONLARIN emriyle, karşılarına dikilen Erdoğan'ı götürmek için çırpınıyorlar!
Yemin ettiler!Bakın karşımızdakiler TÜRK görünümlü YABANCI! Bizlerle bir ilgileri yok! Kağıt üzerinde bu ülkenin vatandaşları sadece! Tek amaçları ANADOLU'nun yürüyüşünü durdurmak!
Erdoğan'ı yenemeyeceklerini bildikleri için hedefleri ANKARA'da yükselenlerin YAŞAMINI devam ettirmek!
Erdoğan'ın seçimden sonra Ankara'da tasfiye yapacağını önce onlar biliyor!
Şimdiki yapay fırtınanın sebebi bu!
Adamlarının Ankara'dan kazınmasını istemiyorlar!Asırlık denklemin bozulmaması için çırpınıyorlar!
Konu bu! Yapay nedenlerle üretilen kavganın asıl sebebi bu!
Erdoğan ülkeyi MİLLİ çizgiye çektikçe bunlar hopluyor!
İlk kez yenildiler!Rövanş almak istiyorlar!
Her yerden gelecekler!
Ama yenilecekler!
Güney Afrika'dan siyah insan getiremeyeceklerine göre mağlubiyetleri devam edecek!

Mandela mı? "Birinin senden olması sana çalışacağı anlamına gelmez!" sözünü doğrulayıp gitti!


NOT: Bir dostum dün mail gönderdi.
Amerika'da ünlü bir televizyoncu programında şunu söylemiş:
Kimi suçlayacağın konusunda şüpheye düşersen İngilizler'i suçla!

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.