Yalnızlıklar uzaktan kumandayla değiştirilmiyor Süperman.Gözlerimi açıyorum.
Aniden ama..
Gerilim filmlerindeki saçma sahnelerdeki gibi aynı. Kaba bir el benden nefret etmiş, uykumu hiç beğenmemiş, vurmuş da uykumu düşürmüş gibi, birden bire açıveriyorum gözlerimi.. Yan dairede takma dişlerini bulamadığı için tartışan yaşlı çiftin, eşini aldattığı için eve sabah karşı gelen orta yaşlı alkollü adama saatlerdir bağıran genç ama alımsız kadının, annesi ve babası sabahın erken saatlerinde işe gittiği için dilini bile bilmediğim bakıcıyla aynı evde kalan minik bebeğin bitmek bilmeyen ağlamasının uyanmamla hiçbir ilgisi yok..

Soğuk havalarda yataktan daha bir kalkamıyorsun. Kalın bir örtü uyuduğun tüm saatleri üstüne yüklüyormuş da seni yatağından kaldıramıyormuş gibi.. Yastığının izi bile çıkmamış henüz yüzünde. Belki de sadece bu yüzden yataktan kalkmak istemiyorsundur. Yastık izi yanağında çıkmadan uyanmış sayılmıyorsun çocukluğuna göre. Ama çocukluğun biteli çok oldu öyle değil mi?

Ne değişti ki? diye bakıyorum aynaya. Belki birkaç sene, eskiyen birkaç anı, değişen birkaç özellik.. Ve tabi ki de gerçekleştiremediğim birkaç hayalim..
Ama bugün o hayalime oldukça yaklaştım.. 

Geç kalmamak adına oldukça kısa bir sürede evden çıkıyorum. Aksiyon filmlerindeki kadınlar gibiyim. Gizli bir iş yapmanın verdiği heyecanı, “Her zaman hayatım böyle zaten” gibi bir duruşla bastırıyorum. Ya da bastırdığımı zannediyorum. Halime gülmeyin bu işlerde yeniyim. Küçükken annemin makyaj malzemelerini ve ablamın takılarını bahçedeki ağaçların dibine gömmek ve lisede kopya çekmek dışında hayatımda hiçbir aksiyon olmamıştı. Şimdi ise bu işi yapabileceğime kendimi inandırmak istiyorum..

***

Kış aylarının birinde doğmuş,bu yüzden soğuğu severmiş. Soğuk sevilir mi hiç diye soramadım. O kadar zamanımız olmadı. Ben güle oynaya etrafıma göz gezdirip, neşeyle cıvıldarken o siyah çantası elinde garip bir çekicilikle kafeden içeri giriyor. Öyle bir giriyor ki o sırada kahvesine 5. şekerini atmak üzere olan sabah şekeri görünümlü genç kadın şekerini, gazetenin 3. sayfasındaki habere takılan adamın önüne düşürerek, çapraz atışta rekor kırıyor diyebilirim.
Sessizce bana doğru yaklaşıyor. Bu işe nereden bulaşmış bilmiyorum ama gözlüklerini çıkarsa ve biraz da sakal bıraksa çok hoş bir adam olabilirdi. İş bittikten sonra da görüşebilir miydim onunla? -Saçmala, bunlar profesyonel çalışıyor. Uzun zamandır hiç kimsenin yanında kendimi bu kadar güvende hissetmemiştim. -Delirdin galiba. Bu adam güvenebileceğin en son kişi.
Bir merhaba bile demeden söze başlıyor Süperman. –kurtarıcım olacağı için bu ismi layık gördüm-
"Hemen teslim edeceğim isteğinizi. Bir aylık peşin ödemeniz göz önünde bulundurularak yapılan anlaşmamız gereği herhangi bir hizmeti iade etme durumunda  paranızın dörtte biri teslim edilerek işleminiz sonlandıracaktır. İki aylık bu süreç içerisinde çevrenizden herhangi bir kişi bu durumdan haberdar olursa karşılığında hiçbir ücret verilmeyerek işleminiz sonlandırılacaktır. Beraber çalıştığımız süreç içerisinde nasıl başlayacağınız, nasıl hareket edeceğiniz ve karakterinizi nasıl etkileyeceği konularında size ben yardımcı olacağım. Bir hafta beraber hareket edeceğiz. Bu durumu taşıyamadığınız takdirde sözleşmede belirtildiği gibi teslim edebilirsiniz. Sonuçlara katlanırsınız ve bir daha müşterimiz olamazsınız."
Limonatamı hüpürdetip, içindeki maydanozla oynadıktan sonra:
"Beyefendi, anlattıklarınızı defalarca okudum. Tüm şartları kabul ediyorum. Sözleşmeyi verirseniz eğer imzalayalım."
Aklımda tek kalanın bir hafta boyunca beraber vakit geçireceğimiz olduğunu söylemiyorum. Koşullar, gerekli belgeler ve diğer ıvır zıvırları tamamlayıp imzamı atıyorum.
"Ne zaman alabilirim?"
"Bugün akşam üstü yeteneğiniz sizinle olacaktır. Yalnız lütfen unutmayın sadece iki aylık bir zamanda sizinle olacak. Kendinizi çok kaptırmasanız iyi olur" diyor gözlerini tam da gözlerime dikerek. Kendinden o kadar emin ve bana öylesine güvenmiyor, başaramayacağımdan öylesine emin ki yüzüne tokadı yapıştırıp kaçasım geliyor.
Aptal adam. Daha fazla param olsa daha uzun süreli alırdım heralde. Böyle işlerde niye kampanya olmuyor? İki aylık yetenek alana bir ay bizden hediye! 
Ama iki ay iyi bir kitap yazmak için bana yeterli olacaktır..  

“Nasıl hareket edeceğim konusunda nasıl bir yardımınız dokunacak? Benim peşimde dolanmayacaksınız heralde?” diyorum. Soğuk kadın tavırları... Halbuki içimden koşup uçmak, herkese benden çay demek geliyor. Diyemiyorum. Kendimi hala aksiyon filmlerindeki deri pantolonlu kadınlardan biri gibi hissediyorum. Aynaya baksam da gerçeği görsem diye etrafıma bakınıyorum ama ayna göremiyorum.

“Merak etmeyin bu konuda yeterince zamanımız olacak. Yalnızca sizi çevrenizden biraz uzaklaştırmamız gerekiyor. Biraz yalnız kalacaksınız. Çok fazla kişiyle iletişime geçmenizi istemiyoruz. Hayatınızdaki renkli kanalları bir süreliğine değiştireceksiniz. Olur mu?”

“Zor olacak ama olur.  Kullandığınız bir numara varsa alayım ben. Yeteneğim gece yarısı yerleşir tamamiyle değil mi? Şimdi gitmem gerekiyor da.”

“Tabi ki de, numaram kartımda yazılı. Yalnız lütfen kartı kaybetmeyiniz. Yeteneğiniz ruhunuza yerleştikten sonra bize sinyali gelecektir ve iletişime geçeceğiz. Hayatınızın renkli kanallarını  bir süreliğine değiştirmeyi unutmayın, İyi günler” deyip kalkıyor. Hafifçe gülümsüyor ya da bana öyle geliyor. Aynı Monalissa tablosu gibi. 

Kalkmasa söyler miydim susar mıydım bilmiyorum ama “Ben bir süre buralarda olmayacağım diyeceğim kimsem yok Süperman. Yani kimse yokluğumu fark etmeyecek. Ve yalnızlıklar Süperman.. Yalnızlıklar uzaktan kumandayla değişmeyecek kadar yalnızdır.(Yazılarımda yer alan çizimler bana aittir)

Yorumlar (2)

anan

23 Şubat 2014 11:59

sie aq

Lolix

14 Şubat 2015 10:20

Adı Selen Işık yani o harfi ile başlamıyor .

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.