Hiç vakit yok

Erteleyebildiğimiz kadar erteleyelim. Yapabileceklerimizi, nasıl olsa yaparım diye boş verelim. Elzemlikleri ortadan kaldırıp, bir sonraki evreye bırakalım. Şu an yaptığımız neyse, onu yapmaya devam edelim. Kitap okumak için güzel bir an yakaladığımızda, sonra okurum diye erteleyelim; sevdiklerimizle zaman geçirmek, sohbet keyfi yaşamak varken, erteleyelim. Gidilecek yerler varken, sonra gitmeyi son karar olarak alalım. İyi de bunlara hiç vakit yok ki.

Ünlü çizgi karakter Garfield'ın dediğine geldik; "ne zaman çalışma isteği gelse, oturur geçesini beklerim!" Öyle olduk toplumca. Tepkisiz, vurdumduymaz, kendisinden başkasını düşünmez, zamanı hoyratça kullanır, sağlığını abur cubura feda eder.

Kişilerin ruh hali olduğu gibi, toplumların da ruh halleri, zekaları, hafızaları vardır. Toplumu oluşturan bireylerin ruh sağlığıyla, toplumun ruh sağlığı eşgüdümlüdür. Tabi diğer olgularda aynı. Biz son zamanlarda (son 10 yıldır) bireysel olarak ve toplum olarak hiç hoş olmayan bir noktaya geldik.

Bencilleştik.
En kötü şeydir aslında bencillik. Hem birey için, hem toplum için. Kendisinden başkasını yok sayma eğilimi. Çevremizdeki insanlara olabildiğimiz kadar uzak olmaya, bize ait olanları herkesten saklamaya başladık. Komşumuzun ne olduğu bizi ilgilendirmiyor. Ya da yakın arkadaşlarımızın ne olduğu.

Eskiden her köyde, köy odaları olurmuş ya, o odaların ne kadar değerli olduğunu şimdilerde çok iyi anlıyorum.

Tembelleştik.
Mecbur kalmadıkça, yapabileceklerimizin hepsini erteliyoruz. Özellikle bireysel olarak yapmamız gerekenleri. Okumuyoruz, düşünmüyoruz, araştırmıyoruzb Bildiğimiz tek şey kulaktan dolma şeylerle ukalalık yapmak

Yorumlar (0)

Yorum Gönder

Uyarı: Yazacağınız mesaj konu ile alakalı değilse lütfen e-posta gönderiniz.Sitemizde yer alan okur yorumları, yorumları yazanların kendilerinin görüşleridir, okur yorumlarından www.ozgurklavye.com sorumlu tutulamaz.Blogda bulunan herhangi bir içerik, yorum ile alakalı şikayetiniz varsa, kaldırılmasını istediğiniz yorum veya yorumlar ya da herhangi bir başka içerik varsa lütfen bize e-posta aracılığı ile ulaşın.

Yorumlar incelenip onaylandıktan sonra sitede yayınlanır.
Eğer yorum yazmak için hesabınız yoksa Anonim veya Adı/URL seçeneklerini kullanın.